„Tento příspěvek porušuje naše zásady, a proto ho nikdo jiný neuvidí,“ oznámila sociální síť Facebook redaktorovi LN Petru Kamberskému poté, co vyzkoušel, zda skutečně blokuje příspěvky obsahující jméno Tommyho Robinsona, považovaného za krajně pravicového aktivistu. Kromě dočasného smazání příspěvku dostal Kamberský od Facebooku ještě čtyřiadvacetihodinový zákaz publikování.

[wp_ad_camp_2]

Podobně si internetový gigant počínal i v případě experta na marketing a sociální sítě Adama Zbiejczuka, který chtěl algoritmus mazání také otestovat. Jeho komentář byl odstraněn, protože „porušoval pravidla komunity“. Zbiejczuk se jedním kliknutím, bez možnosti cokoli připsat, odvolal, avšak jeho protest byl do hodiny zamítnut bez podrobnějšího vysvětlení.

Třiatřicetiletý Tommy Robinson má barvitou minulost spojenou s násilím a...

Třiatřicetiletý Tommy Robinson 

 

„Neberu Facebooku právo mazat, na co ukáže. Nesmí tím ale porušovat pravidla, jež sám stanovil, což je přesně případ mazání statusů obsahujících jméno Tommyho Robinsona,“ řekl LN Zbiejczuk. Kde jsou hranice svobody projevu na internetu, se odborníci přou už dlouho. Běžný člověk má při zásahu Facebooku omezené možnosti. Kontaktovat ho přímo je prakticky nemožné a soudit se s obří společností se nikomu nechce.

„Jenže když to nikdo nezkusí, podporuje to marasmus, ve kterém vypadá Facebook všemocný,“ myslí si datový analytik a expert na sociální sítě Josef Šlerka.

[wp_ad_camp_2]

Cenzoři mají napilno

Facebook coby provozovatel sice nenese zodpovědnost za obsah samotný, je ale povinný ho monitorovat a závadné příspěvky mazat. Dle jakého klíče postupuje? Klíčovým dokumentem jsou tzv. Zásady komunity (k dohledání na samotné síti). V těch se píše o nepřípustném obsahu, do nějž spadají nenávistné projevy na základě rasy, etnika, pohlaví, náboženského vyznání a podobně. Připočtěme-li k nim i vyobrazení násilí, nahoty a sexuální aktivity či „krutý a necitlivý obsah“, je zřejmé, že cenzoři Facebooku mají napilno.

[wp_ad_camp_2]

Problém je v tom, že není jasné, čím se cenzura na síti se dvěma a půl miliardami uživatelů vlastně řídí. „Jsem skeptický ke způsobu, jakým Facebook cenzuru provádí,“ řekl LN Oldřich Kužílek, spoluautor českého zákona o svobodě informací. „Je to podivná mašinerie, do níž je těžko vidět. Nepochybně se však jedná o zásahy do svobody projevu,“ dodává Kužílek s tím, že se soukromá společnost Facebook kvůli své dominantní pozici stává vlastně veřejným prostorem.

více na: lidovky.cz

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.