Bývalý šéf Bank of England, Mervyn King, předpověděl světu novou ekonomickou a finanční krizi, která by měla za následek katastrofální důsledky pro demokratický tržní systém, informoval The Guardian.

„V souladu s novou ortodoxní měnovou politikou a předstíráním, že jsme zajistili bankovní systém, se znatelně posunujeme směrem k této krizi,“ řekl King v rámci svého projevu na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

[wp_ad_camp_2]

Kromě toho podle ekonoma hraje důležitou roli při přibližování se ke krizi skutečnost, že o deset let později nebyly zpochybněny myšlenky, které vedly ke krizi v letech 2008–2009.

Po Velké depresi třicátých let tedy došlo k vážnému přehodnocení existujících idejí. Tentokrát se však světová ekonomika nejen zotavovala mnohem pomaleji, ale byla také uvězněna v pasti středních příjmů, jinými slovy dosáhla určitého příjmu, a proto ustrnula na stejné úrovni.

„Po Velké inflaci, Velké stabilitě a Velké recesi jsme vstoupili do Velké stagnace,“ citoval The Guardian Kinga.

[wp_ad_camp_2]

Příští krize se navíc stane „ničivou pro legitimitu demokratického tržního systému“. Podle něj budou Spojené státy nejvíce trpět možným „finančním Armageddonem“, který jen zhorší jeho situaci s obchodní válkou s Čínou a politickým konfliktem s předními zeměmi EU.

King je nicméně přesvědčen, že „finančnímu Armageddonu“ lze zabránit, pokud americký Kongres omezí činnost Federálního rezervního systému na vydávání půjček.

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.