Finské zdravotní úřady 7. října pozastavily používání vakcíny COVID-19 společnosti Moderna u mužů mladších 30 let, jen den poté, co Švédsko a Dánsko oznámily podobná opatření kvůli nežádoucím účinkům.

Mika Salminen, vedoucí finského zdravotního ústavu, uvedl, že severská země bude místo toho podávat vakcínu společnosti Pfizer mužům narozeným v roce 1991 a později. Zdravotníci uvedli, že rozhodnutí bylo přijato kvůli zprávám o vzácném kardiovaskulárním vedlejším účinku.

„Severská studie zahrnující Finsko, Švédsko, Norsko a Dánsko zjistila, že muži mladší 30 let, kteří dostali vakcínu Moderna Spikevax, měli o něco vyšší riziko vzniku myokarditidy než ostatní,“ uvedla Salminenová.

Švédští zdravotníci 6. října rovněž zastavili používání vakcíny Moderna COVID-19 pro mladší osoby a děti po zprávách o možných vedlejších účincích včetně myokarditidy. Dánské úřady oznámily, že kvůli podobným obavám zastaví očkování osob mladších 18 let.

Podle prohlášení švédské zdravotnické agentury existuje „zvýšené riziko nežádoucích účinků, jako je zánět srdečního svalu nebo osrdečníku.“ Souvislost je zřejmá zejména u vakcíny Spikevax společnosti Moderna, a to zejména po druhé dávce,“ uvedla zdravotní agentura.

Těžké případy myokarditidy, zánětu srdečního svalu, mohou vést k srdečnímu selhání nebo dokonce k náhlé smrti. Příznaky infekce mohou zahrnovat bolest na hrudi, rychlý nebo abnormální srdeční rytmus a dušnost.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Mluvčí společnosti Moderna po oznámení Švédska a Dánska z 6. října uvedl, že společnost byla o rozhodnutích regulačních orgánů těchto zemí informována.

„Obvykle se jedná o mírné případy a jedinci mají tendenci se po standardní léčbě a odpočinku v krátké době zotavit,“ uvedl mluvčí farmaceutické společnosti se sídlem v USA a dodal, že neočkovaným lidem stále hrozí vyšší riziko onemocnění myokarditidou způsobené covidem než těm, kteří jsou očkováni.

Severské země založily své rozhodnutí na nepublikované výzkumné studii, která zahrnovala údaje z Finska, Švédska, Norska a Dánska. Úředníci uvedli, že výzkum bude zveřejněn během několika týdnů a předběžné údaje byly zaslány Evropské lékové agentuře (EMA) k dalšímu posouzení.

V červenci EMA, hlavní regulační orgán Evropské unie v oblasti léčiv, doporučila schválit vakcínu společnosti Moderna pro děti ve věku 12 až 17 let. Stalo se tak několik měsíců poté, co byla vakcína Moderna v lednu schválena pro použití u všech osob ve věku 18 let a starších v celém bloku 27 zemí.

Americké i evropské regulační orgány upozornily, že vakcíny Moderna a Pfizer, které využívají technologii mRNA, jsou spojovány s bolestmi na hrudi a záněty srdce u mladých lidí a dětí, ačkoli tyto agentury často uváděly, že tyto reakce jsou vzácné.

Na této zprávě se podíleli Jack Phillips a agentura Reuters.

Přeložil roman | Zdroj: NTD.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.