Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
FISA MEMO: překlad plného znění
BIELY DOM, Washington, 2. Februára 2018
Ctený Devin Nunes,
Predseda, Stály vybraný výbor snemovne na dohľad nad tajnými službami, US, Capitol
Washington, DC 20515
[wp_ad_camp_2]Vážený pán predseda,
dňa 29. januára 2018 Stály vybraný výbor snemovne na dohľad nad tajnými službami (ďalej „Výbor“, alebo HPSCI) hlasoval o zverejnení memoranda, ktoré obsahovali tajné informácie poskytnuté Výboru v súvislosti s aktivitami, na ktoré dohliada („Memorandum“, ktoré je pripojené k tomuto listu). Na základe článku 11(g) Zákona o Snemovni reprezentantov Výbor toto Memorandum preposlal prezidentovi s presvedčením, že je vo verejnom záujme, aby toto Memorandum bolo zverejnené.
Ústava udeľuje prezidentovi právomoc chrániť pred zverejnením informácie súvisiace s bezpečnosťou štátu. Podľa nálezu Najvyššieho súdu je ohľadom informácií o zdrojoch a metódach spravodajstva a ohľadom štátnej bezpečnosti zodpovednosťou prezidenta, aby takéto informácie vyhlasoval za tajné, odtajňoval a riadil k nim prístup. (Pozrite napr. Dep of Navy v. Egan, 484 US. 518, 527 (1988).) V prípade, je potrebné uľahčiť relevantný dohľad Kongresu, môže exekutíva zveriť tajné informácie príslušným výborom Kongresu. To sa stalo aj v súvislosti s dotknutými aktivitami Výboru pri dohľade. Exekutíva tieto informácie sprístupňuje s predpokladom, že Výbor bude tieto informácie zodpovedne ochraňovať v súlade so zákonmi Spojených štátov.
Výbor teraz dospel k rozhodnutiu, že by bolo vhodné Memorandum zverejniť. Exekutíva spolupracuje s vedením obidvoch strán a spravidla na základe konsenzu v Kongrese odtajňuje určité materiály, ktoré sú vo verejnom záujme. (Pozn. prekl.: pod čiarou je uvedených niekoľko príkladov z minulosti.) Zverejnenie utajených informácií na základe unilaterálnej aktivity v legislatívnom telese je však mimoriadne zriedkavé a je spojené so značným rizikom narušenia oddelenia moci. Vzhľadom na to interpretuje prezident žiadosť o zverejnenie Memoranda ako požiadavku o odtajnenie z titulu právomoci prezidenta.
[wp_ad_camp_2]Prezident si uvedomuje, že ochrana štátnej bezpečnosti je jeho najvyššou povinnosťou. Prezident preto požiadal spolupracovníkov z oblasti práva a štátnej bezpečnosti, aby posúdili súlad tejto požiadavky na odtajnenie so smernicami o narábaní s utajenými informáciami, vrátane bodov v Časti 3.1(d) výnosu EO 13526. Tieto predpisy umožňujú odtajniť informácie, ak verejný záujem na takom zverejnení prevažuje nad všetkými faktormi, na základe ktorých by tieto informácie mali ostať utajené. Do procesu, ktorým Biely dom túto požiadavku skúmal, bolo zahrnuté aj stanovisko Úradu riaditeľa štátneho spravodajstva a Ministerstva spravodlivosti. V súlade s týmto posudzovaním a na základe vyššie uvedených predpisov sa prezident rozhodol, že odtajnenie tohto Memoranda je primerané.
Na základe tohto posúdenia a s ohľadom na významný verejný záujem uvedený v Memorande, prezident vyslovuje súhlas so zverejnením Memoranda. Je potrebné zdôrazniť, že Memorandum je výsledkom záverov, ktoré do neho vložili jeho autori, členovia Kongresu. Prezident si uvedomuje, že môže byť potrebné ďalšie následné preskúmanie skutočností, ktoré sú uvedené v Memorande. Vzhľadom na to, že okolnosti, ktoré si vyžiadali zverejnenie Memoranda takýmto mimoriadnym postupom, sú veľmi závažné, je exekutíva pripravená spolupracovať s Kongresom pri prípadných ďalších požiadavkách na preskúmanie uvedených skutočností, a to v súlade s platnými smernicami a postupmi, nevynímajúc tie na ochranu zdrojov a metód spravodajstva.
S úctou,
Donald F. McGahn II
Poradca prezidenta
Kópie:
Ctený Paul Ryan, Predseda Snemovne reprezentantov
Ctený Adam Schiff, Predseda Stáleho vybraného výboru snemovne na dohľad nad tajnými službami
[wp_ad_camp_2]———————————————————————————————————
ODTAJNENÉ
Odtajnené výnosom Prezidenta z 2. Februára 2018
Dátum: 18. januára 2018
Komu: Členom väčšiny HPSCI
Od: Predsedníctvo väčšiny HPSCI
Vec: Protiprávne konanie Ministerstva spravodlivosti a Federálneho úradu pre vyšetrovanie v rozpore so Zákonom o sledovaní zahraničných výzvedných služieb
———————————————————————————————————
Účel
Toto memorandum prináša Členom nové informácie o významných faktoch súvisiacich s prebiehajúcim vyšetrovaním Ministerstva spravodlivosti (DOJ) a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a ich využívanie Zákona o sledovaní zahraničných výzvedných služieb (FISA), ktoré prebiehalo počas prezidentského volebného cyklu v roku 2016. Naše zistenia, ktoré podrobnejšie popisujeme nižšie, 1) vyvolávajú pochybnosti o legitimite a legálnosti určitých interakcií DOJ a FBI so Súdom pre sledovanie zahraničných výzvedných služieb (FISC), a 2) popisujú znepokojujúce zlyhanie právnych procesov, ktorých úlohou je chrániť občanov USA pred nezákonnosťami v procesoch FISA.
Nové informácie o vyšetrovaní
Dňa 21. októbra 2016 DOJ a FBI požiadali FISC o súdny príkaz vo veci podozrivého prípadu FISA (nie pod Titulom VII), ktorý by ich oprávňoval na elektronické sledovanie Cartera Pagea, a tento súdny príkaz dostali. Page je občan USA, ktorý pôsobil ako dobrovoľný poradca v Trumpovej prezidentskej kampani. V súlade s pravidlami FISA mal túto požiadavku schváliť riaditeľ FBI alebo jeho zástupca. Po takom schválení túto požiadavku mal schváliť generálny prokurátor, jeho zástupca (DAG) alebo Senátom splnomocnený asistent generálneho prokurátora za Oddelenie štátnej bezpečnosti.
FBI a DOJ dostali od FISC jedno prvotné oprávnenie FISA zamerané na Cartera Pagea a tri prolongácie FISA. Na základe štatútu (50 U.S.C. §1805(d)(1)) musí takýto príkaz FISA zameraný na občana USA každých 90 dní FISC prolongovať a každá takáto prolongácia vyžaduje samostatné vyplnenie podozrivého prípadu. Vtedajší riaditeľ James Comey podpísal v mene FBI tri predmetné požiadavky FISA a jednu podpísal jeho zástupca Andrew McCabe. Vtedajšia DAG, Sally Yates, vtedajšia zastupujúca DAG Dana Boente a DAG Rod Rosenstein, každý osobitne podpísali aspoň jednu požiadavku FISA v mene DOJ.
Z dôvodu chúlostivého charakteru aktivít zahraničného spravodajstva sú všetky podania FISA utajené do ich predloženia FISC. Dôvera verejnosti v integritu procesov FISA principiálne závisí od schopnosti súdu dozrieť na to, aby výkonná zložka držiavala najvyššie štandardy – obzvlášť, ak sa to týka sledovania občanov USA. Dôslednosť FISC pri ochrane práv občanov USA, ktorú podporujú aj pravidelné 90-dňové prolongácie príkazov na sledovanie, však nutne závisí od toho, aby výkonná zložka predložila súdu všetky materiály a relevantné fakty. Ich súčasťou by mali byť aj informácie, ktoré sú potenciálnym podkladom na zdôvodnenie požiadavky FISA a ktoré sú výkonnej zložke známe. V prípade Cartera Pagea mala výkonná zložka najmenej štyri nezávislé príležitosti predložiť FISC prehľad relevantných faktov. Z našich zistení však vyplýva, a nižšie uvádzame podrobnosti, že pri požiadavkách materiály a relevantné informácie neboli priložené.
[wp_ad_camp_2]- „Fascikel“, ktorý zhromaždil Christopher Steele (Steelov fascikel) v prospech Národného výboru Demokratickej strany (DNC) a kampane Hillary Clintonovej, tvoril podstatnú časť požiadavky FISA proti Carterovi Pageovi. Steele je dlhodobým spolupracovníkom FBI. DNC a Clintonovej kampaň mu vyplatili viac ako 160 000 USD, prostredníctvom právnických firiem Perkins Coie a výskumnej firmy Fusion GPS, za získanie znevažujúcich informácií o väzbách medzi Donaldom Trumpom a Ruskom.
- a) Ani pri prvotnej požiadavke z októbra 2016, ani pri žiadnej prolongácii, nebola uvedená alebo spomenutá úloha DNC, kampane Clintonovej, ani úloha žiadnej strany pri financovaní Steelovej činnosti, hoci politický pôvod Steelovho fascikla bol známy vtedajšiemu vedeniu DOJ aj riaditeľom FBI.
- b) Zdôvodnenie prvotnej požiadavky FISA uvádzalo, že Steele pracuje pre menovanú osobu so sídlom v USA, ale nemenovalo Fusion GPS ani vedúceho pracovníka Glenna Simpsona, ktorého platila americká právnická firma (Perkins Coie) zastupujúca DNC (hoci v danom čase DOJ bolo informované o tom, že títo politickí aktéri mali podiel na vytvorení Steelovho fascikla). V zdôvodnení nebolo uvedené, že Steelov konečný zamestnávateľ, ktorý ho aj platil, bol DNC a kampaň Clintonovej, a nebolo uvedené, že za tie isté informácie dostal Steele zaplatené aj od FBI.
- Požiadavka FISA proti Carterovi Pageovi sa do veľkej miery opierala o článok Yahoo News od Michaela Isikoffa z 23. septembra 2016, ktorý sa týkal cesty Cartera Pagea do Moskvy v júli 2016. Tento článok však pre Steelov fascikel nemá žiadnu informačnú hodnotu, lebo jeho podkladom boli informácie, ktoré Yahoo News získali od samotného Steela. V požiadavke FISA proti Pageovi bolo nesprávne uvedené, že Steele neposkytoval priamo informácie Yahoo News. Steele vo formulároch pre britský súd spomenul, že sa na príkaz Fusion GPS stretol s Yahoo News – a niekoľkými ďalšími časopismi – v septembri 2016. Firma Perkins Coie vedela o prvotných kontaktoch Steela s médiami, pretože na jej pôde vo Washingtone D.C. sa v roku 2016 uskutočnilo najmenej jedno stretnutie so Steelom a Fusion GPS, na ktorom sa o týchto veciach hovorilo.
- a) Činnosť Steela ako spolupracovníka FBI bola pozastavená a napokon 30. októbra 2016 aj ukončená a to z dôvodu, ako to definovala samotná FBI, jedného z najzávažnejších priestupkov – neoprávneného prezradenia vzťahu k FBI do médií, konkrétne v článku Mother Jones od Davida Corna. Spolupráca so Steelom mala byť ukončená za jeho predchádzajúce kontakty s Yahoo a inými časopismi už v septembri – skôr, než bola v októbri predložená požiadavka FISC na sledovanie Pagea – ale Steele tieto kontakty úmyselne zatajil a klamal o nich FBI.
- b) Steelove početné styky s médiami porušovali kardinálne pravidlo správania spolupracovníka – zachovávanie dôvernosti – a demonštrovali, že Steele sa pre FBI stal nespoľahlivým zdrojom.
- Predtým, aj potom, ako bola ukončená spolupráca so Steelom, tento udržiaval kontakt s DOJ prostredníctvom vtedajšieho mimoriadneho zástupcu generálneho prokurátora Bruce Ohra, ktorý patril medzi vysokých funkcionárov DOJ a blízkych spolupracovníkov zástupcov generálneho prokurátora Yatesa a neskôr Rosensteina. Krátko po voľbách FBI vypočúvala Ohra ohľadom jeho komunikácie so Steelom. Napríklad v septembri 2016 Steele pred Ohrom vyjadril svoj odpor voči vtedajšiemu kandidátovi Trumpovi, kedy mal Steele povedať, že „veľmi mu záleží na tom, aby Donald Trump nebol zvolený a urobí všetko pre to, aby sa nestal prezidentom“. Tento jasný dôkaz Steelovej zaujatosti v tom čase Ohr uviedol do výpovede a následne aj do oficiálnej dokumentácie FBI – ale v žiadnej požiadavke FISA na sledovanie Pagea tento fakt nebol uvedený.
- a) Presne v tom istom čase bola manželka pána Ohra zamestnaná u Fusion GPS pri vypracovaní rešerše proti kandidatúre Trumpa. Ohr neskôr poskytol FBI všetky výsledky rešerše od svojej manželky. Za túto rešerš zaplatila prostredníctvom Fusion GPS kampaň Clintonovej a DNC. Vzťahy Ohra so Steelom a Fusion GPS boli z nevysvetliteľných dôvodov pred FISC zatajené.
- Podľa riaditeľa oddelenia kontrarozviedky v FBI, zástupcu riaditeľa Billa Priestapa, bola v čase podania prvotnej požiadavky FISA na sledovanie Pagea vecná náplň Steelovho fascikla „detinská“. Po ukončení spolupráce so Steelom nezávislá jednotka v rámci FBI vypracovala správu o validácii Steelovych informácií ako zdroja s výsledkom, že informačná hodnota Steelovho fascikla je minimálna. Napriek tomu začiatkom januára 2017 riaditeľ FBI Comey referoval novozvolenému prezidentovi Trumpovi o súhrne Steelovho fascikla a to napriek tomu, že bol – podľa jeho vlastnej výpovede z júna 2017 – „nemravný a neoverený“. Požiadavka FISA zdôrazňovala Steelovu minulosť ako spoľahlivého a dôveryhodného spolupracovníka FBI pri iných nesúvisiacich záležitostiach, ale úplne ignorovala a zatajovala jeho finančnú a ideologickú protitrumpovskú motiváciu. Dokonca, zástupca riaditeľa McCabe svedčil pred Výborom v decembri 2017 a vyjadril sa, že bez informácií zo Steelovho fascikla by žiadna požiadavka voči FISC neprichádzala do úvahy.
- V požiadavke FISA na sledovanie Pagea je tiež uvedená informácia o spolupracujúcom poradcovi Trumpovej kampane Georgovi Papadopoulosovi, ale neexistuje dôkaz spolupráce alebo konšpirácie medzi Pageom a Papadopoulosom. Na základe informácie o Papadopoulosovi sa v FBI koncom júla 2016 začalo vyšetrovanie kontrarozviedky, ktoré viedol agent FBI Peter Strzok. Úrad špeciálneho výboru preradil Strzoka na Oddelenie ľudských zdrojov FBI kvôli nevhodným textovým správam medzi ním a jeho milenkou, právničkou FBI Lisou Page (nie je známy žiadny vzťah s Carterom Pageom). V týchto správach obaja preukázali jasnú zaujatosť proti Trumpovi a v prospech Clintonovej, ktorej vyšetrovanie tiež viedol Strzok. V textoch medzi Strzkom a Pagovou sa tiež vyskytujú rozsiahle diskusie o vyšetrovaní, organizovanie únikov informácií do médií a obsahujú aj zmienky o stretnutí so zástupcom riaditeľa McCabem, aby sa prediskutoval postup, ktorý by „poistil“ nezvolenie Trumpa ako prezidenta.
Zdroj: 1
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
…hm