Francúzsko oznámilo, že najmenej polovica nakúpených potravín verejným sektorom musí byť bio alebo lokálne vyprodukovaná.

[wp_ad_camp_2]

Správa z Politico, francúzská vláda bude vyžadovať zvíšenie produkcie a spotreby lokálnych a bio potravín do roku 2022.

Francúzsky minister poľnohospodárstva Stéphane Travert zverejnil nové pravidlá ako súčasť opatrení na podporu francúzskych fariem a taktiež ako súčasť programu pre zlepšenie kvality stravovania.

Farmárska charitatívna organizácia Soil Association povedala, že tajomník spoločnosti Defra Michael Gove sa musí „postaviť“ a „vziať na vedomie“ túto novú francúzsku politiku.

Manažér politiky a kampaní v Potravinovej spoločnosti pre život na pôde (Soil Association’s Food for Life), Rob Percival uviedol, že iniciatíva dáva do popredia „moc verejného obstarávania“ na podporu lepších poľnohospodárskych postupov a vylepšenie kvality stravovania.

Povedal: „Ambicióznejšie opatrenia zo strany vlády by mohli stimulovať a zvýšiť dopyt po britskej, miestnej a kvalitnejšej produkcii.

[wp_ad_camp_2]

„Michael Gove už v súčasnosti má nástroje vo svojich rukách. Musí sa teraz presadiť, aby implementoval mandát Defra Balanced Scorecard a jej postoja v celom verejnom sektore vrátane vzdelávania a zdravotnej starostlivosti a zároveň vyžadoval, aby sa pri rozhodovaní o verejnom obstarávaní stanovila podmienka kvality pomerne najmenej 60% v porovnaní s nákladmi.“

Pán Percival povedal, že pán Gove by mal tiež preskúmať potenciál „dynamických“ prístupov verejného obstarávania na podporu  MSP (malé alebo stredné podniky) producentov a aby získali prístup na trhy. TO všetko v súlade so záväzkami prijatými v rámci priemyselnej stratégie.

Povedal, že Francúzsko nám ukazuje aký mocný nástroj verejné obstarávanie môže byť pri podpore lokálnych a bio pestovateľov. Súčasne je to dôležitý krok k zlepšeniu verejného zdravia, ako aj v oblasti životného prostredia tak aj kvality stravovania.

„Gove musí využiť príležitosť, ktorú ponúka Brexit, aby zaviedol politiku verejného obstarávania aspoň tak ambicióznu ako francúzsky náprotivok, „dodal pán Percival.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Obrázok v článku: Hunawihr, malá dedina obklopená vinicami na severe Francúzska.

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.