;

Francúzsko oznámilo, že najmenej polovica nakúpených potravín verejným sektorom musí byť bio alebo lokálne vyprodukovaná.

Správa z Politico, francúzská vláda bude vyžadovať zvíšenie produkcie a spotreby lokálnych a bio potravín do roku 2022.

Francúzsky minister poľnohospodárstva Stéphane Travert zverejnil nové pravidlá ako súčasť opatrení na podporu francúzskych fariem a taktiež ako súčasť programu pre zlepšenie kvality stravovania.

Farmárska charitatívna organizácia Soil Association povedala, že tajomník spoločnosti Defra Michael Gove sa musí „postaviť“ a „vziať na vedomie“ túto novú francúzsku politiku.

Manažér politiky a kampaní v Potravinovej spoločnosti pre život na pôde (Soil Association’s Food for Life), Rob Percival uviedol, že iniciatíva dáva do popredia „moc verejného obstarávania“ na podporu lepších poľnohospodárskych postupov a vylepšenie kvality stravovania.

Povedal: „Ambicióznejšie opatrenia zo strany vlády by mohli stimulovať a zvýšiť dopyt po britskej, miestnej a kvalitnejšej produkcii.

„Michael Gove už v súčasnosti má nástroje vo svojich rukách. Musí sa teraz presadiť, aby implementoval mandát Defra Balanced Scorecard a jej postoja v celom verejnom sektore vrátane vzdelávania a zdravotnej starostlivosti a zároveň vyžadoval, aby sa pri rozhodovaní o verejnom obstarávaní stanovila podmienka kvality pomerne najmenej 60% v porovnaní s nákladmi.“

Pán Percival povedal, že pán Gove by mal tiež preskúmať potenciál „dynamických“ prístupov verejného obstarávania na podporu  MSP (malé alebo stredné podniky) producentov a aby získali prístup na trhy. TO všetko v súlade so záväzkami prijatými v rámci priemyselnej stratégie.

Povedal, že Francúzsko nám ukazuje aký mocný nástroj verejné obstarávanie môže byť pri podpore lokálnych a bio pestovateľov. Súčasne je to dôležitý krok k zlepšeniu verejného zdravia, ako aj v oblasti životného prostredia tak aj kvality stravovania.

„Gove musí využiť príležitosť, ktorú ponúka Brexit, aby zaviedol politiku verejného obstarávania aspoň tak ambicióznu ako francúzsky náprotivok, „dodal pán Percival.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Obrázok v článku: Hunawihr, malá dedina obklopená vinicami na severe Francúzska.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.