Rozhodně nejsem protiamerický, ale jádrem mých snah o zahraniční politiku bylo bojovat o relativní nezávislost vůči Spojeným státům a udržet si tak relativní nezávislost, říká německý exkancléř Gerhard Schröder.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

V rozhovoru pro WELT AM SONNTAG, bývalý kancléř Gerhard Schröder kritizuje tlak Donalda Trumpa na Německo. Svrchovaná země by neměla mít možnost diktovat, s kým může obchodovat a s kým ne.

Bývalý spolkový kancléř a vůdce SPD Gerhard Schröder vyzval Spojené státy k tvrdé demarkaci.

„Rozhodně nejsem protiamerický. Jádrem mých snah o zahraniční politiku bylo bojovat o relativní nezávislost vůči Spojeným státům a udržet si tak relativní nezávislost, “ uvedl v rozhovoru Gerhard Schröder.

„To bylo jasně vidět v případě našeho NE ve válce s Írákem. Přes všechny zásluhy Američanů, pokud jde o vývoj Německa po roce 1945, považuji tuto pozici za opodstatněnou. Protože suverénní země si nesmí nechat Spojenými státy diktovat, s jakými zeměmi můžeme obchodovat. To nebude fungovat,“ upozornil německý exkancléř.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

„Pokud jde o požadavky Trumpovy vlády vůči Berlínu na omezení nebo pozastavení obchodu s různými státy, jako je Írán, Čína a Rusko a mělo by to to pokračovat, tak brzy nebudeme s nikým brzy mít žádné hospodářské vztahy. To je nepřijatelné pro zemi závislou na vývozu, jako je Německo. Musíte to říct Američanům s veškerou úctou a přátelstvím, “ pokračoval Schröder.

Kvůli plynovodu Nord Stream – 2 také Američané vyvinuli obrovský tlak na zrušení projektu.

„Nedělají to z lásky k Ukrajině, ale proto, že chtějí dodávat plyn samotnému Německu – LPG, který je nižší kvality, ale dražší než ruský plyn,“ dodal Gerhard Schröder.

zdroj: 9

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.