Globální oteplování podvodem století? Michael Mann, ikona ideologů klimatické propagandy, prohrál soud – odmítl předložit argumenty na podporu svého slavného ‘hokejkového grafu.’

Profesor Michael Mann, který je ikonou ideologů globálního oteplování, prohrál soud se svým odpůrcem, profesorem Timem Ballem. Ten o něm řekl, že je Mann podvodník a místo na univerzitu patří do vězení.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Profesor Mann, klimatolog na Penn State University, je tvůrcem slavného “hokejkového grafu”, který je zlatým teletem ideologů globálního oteplování. Graf má dokazovat, že globální teploty prudce stouply poté, co začalo lidstvo produkovat více CO2 (kysličník uhličitý).

 

Teploty na Zemi - hokejkový graf
Svatý grál ideologů globálního oteplování: Mannův hokejkový graf

 

Soud se zabýval otázkou, zda Mann může svá tvrzení, shrnutá v grafu, nějak doložit. To Mann odmítl. Jeho závěry jsou přitom podezřelé už na první pohled. Není například jasné, odkud vzal teplotní údaje z roku 1000 a jak přišel na to, že až do 19. století globální teplota mírně klesala a pak prudce stoupla.

Podle mnohých odborníků je Mannův hokejkový graf podvod a poukazují na to, že k zásadním změnám globální teploty nedochází, natož aby tam byla nějaká souvislost s CO2. Tato stálé sílící skupina odborníků tvrdí, že třeštění kolem klimatických změn je jedna velká bublina, připomínající vemeno na dojení státních kas a různých fondů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Podle prokazatelných hodnot, podložených vědeckým měřením, došlo za posledních 160 let k výkyvu globální teploty o cca 1 stupeň Celsia. Jde o tak drobnou odchylku, že z ní vůbec nic nevyplývá, snad kromě tvrzení, že se zkrátka počasí občas mění.

 

Teploty na Zemi, 1880 - 2019, téměř nulová odchylka od průměru

 

Ideologové globálního oteplování často používají “hokejkové grafy”, které jsou ovšem relativizovány poměrnými hodnotami, zkrátka vypadají děsivě, ale jejich obsah je nulový. Mohli by být snadno označeni za podvodníky, kteří straší společnost tvrzeními o “Klimagedonu”, “Apokalypse”. “Záplavách v důsledku tání ledovců” a podobně.

Výsledek vleklého soudního sporu mezi Mannem a Bellem je těžkou ranou pro teorie globálního oteplování a může zásadně ovlivnit obrovské finanční toky na ně napojené. Mannovu žalobu pro urážku na cti a žádost o mnohamilionové odškodné soud smetl a stolu a klimatologovi uložil zaplatit protistraně veškeré soudní výlohy.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Mannův hokejkový graf byl poprvé publikován v roce 1998, s velkou pompou pak byl představen v klimatické zprávě OSN z roku 2001. Je také součástí filmu bojovníka proti údajnému globálnímu oteplování Ala Gorea z roku 2006 s názvem Inconvenient Truth (Nepohodlná pravda).

Profesor Mann se soudí také s dalším svým kritikem profesorem Markem Steynem. Tento spor zřejmě skončí u Nejvyššího soudu.

Podrobnější informace k soudnímu procesu, o kterém se v článku píše, můžete najít na Zero HedgeWhat’s Up With That a Principia Scientific.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.