Jedna z velkých záhad, která obklopuje šíření GMO rostlin po celém světě od doby, kdy byly na počátku 90. let 20. století zasazeny první komerční plodiny  v USA a Argentině, je absence nezávislých vědeckých studií o možných dlouhodobých účincích konzumace  GMO plodin na lidi nebo dokonce krysy. Nyní se objevil skutečný důvod: velké společnosti, které svůj agrobyznys založily na pěstování GMO, jako je Monsanto, BASF, Pioneer, Syngenta a další, nezávislý výzkum zakazují.

[wp_ad_camp_2]

Publikace, kterou v srpnu 2009 vydal respektovaný americký vědecký měsíčník Scientific American, odhaluje šokující až alarmující skutečnost, která od roku 1994 stojí za šířením produktů GMO potravinářskými řetězci do celého světa. Na světě neexistuje žádný vědecký časopis, který by publikoval nezávislou vědeckou studii vlivu GMO na člověka z jednoho prostého důvodu. Je nemožné nezávisle ověřit, zda se GMO plodiny, jako jsou například sójové boby Monsanto Roundup Ready nebo kukuřice GMO MON8110, chovají tak, jak společnost tvrdí, nebo že nemají škodlivé vedlejší účinky, protože GMO společnosti takové testy zakazují!

Podmínkou nákupu osiva, ať už pro pěstební účely nebo účely výzkumné, je, že Monsanto a další velké společnosti zabývající se genetickou modifikací musí s firmou nejprve uzavřít smlouvu o koncovém uživateli. Poslední desetiletí, kdy došlo k největšímu rozšíření GMO v zemědělství, Monsanto, Pioneer (DuPont) a Syngenta vyžadují, aby každý, kdo si bude chtít zakoupit jejich GMO osivo, podepsal dohodu, která výslovně zakazuje, aby semena byla použita pro jakýkoli nezávislý výzkum.

Vědci mají zakázáno testovat osivo, aby zjistili, za jakých podmínek vzkvétá nebo selhává. Nemohou srovnávat žádné charakteristiky osiva GMO s žádným jiným GMO nebo semeny GMO od jiné společnosti. Nejvíce alarmující je fakt, že mají zakázáno zkoumat, zda mají geneticky modifikované plodiny nežádoucí vedlejší účinky jak na životní prostředí, tak i na zvířata a lidi.

Jediný výzkum, který je povolen a jehož výstupy jsou publikovány v uznávaných vědeckých časopisech, jsou studie, které byly předem schváleny společností Monsanto a dalšími podniky produkujícími GMO.

[wp_ad_camp_2]

Celý proces schválení GMO ve Spojených státech, který začal prohlášením prezidenta George Bushe z roku 1992, na žádost společnosti Monsanto, že žádné vládní testy bezpečnosti GMO semen prováděny nebudou, protože byly prezidentem posouzeny jako „v podstatě ekvivalentní“ k semenům, která geneticky modifikována nejsou, byl prošpikován korupcí.

Bývalí právníci Monsanta byli například jmenováni do funkcí v EPA a FDA odpovědných za pravidla týkající se GMO a dodnes se pod jejich vedením žádné vládní testy GMO neuskutečnily. Veškeré testy bezpečnosti GMO plodin nebo jejich vlastností prováděné společnostmi jako je Monsanto jsou poskytovány vládě USA. Není divu, že Monsanto a podobné společnosti mohou falešně tvrdit, že produkují plodiny, které „vyřeší hladomor ve světě“.

Skupina 24 předních vědců zabývající se hmyzem napadajícím kukuřici napsala americké vládní agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA), požadujíc, aby učinila přítrž cenzurovacím praktikám společnosti Monsanto. Je to, jako kdyby se Chevrolet nebo Tata Motors pokusily cenzurovat srovnávací nárazové testy svých aut v publikacích spotřebitelů, protože se jim nelíbily jejich výsledky. Pouze s tím rozdílem, že tohle se týká potravního řetězce lidí a zvířat. Vědci ve své zprávě pro EPA správě argumentovali, že bezpečnost potravin a životního prostředí „závisí na zpřístupnění rostlinných produktů pravidelnému vědeckému výzkumu.“ Měli bychom myslet dvakrát, než si k snídani rozděláme další krabici amerických snídaňových cereálií obsahujících GMO kukuřici.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.