;

Grék Marinos Ritsoudis v roku 1999 odmietol príkaz zúčastniť sa na bombardovaní srbsko-čiernohorskej Juhoslávie vojenskými jednotkami NATO. Dnes, po 18 rokoch, hovorí, že je hrdý na to, že podporil Srbsko v boji proti všetkým a že to bol fantastický pocit.

 

 

Grécky hrdina, vojenský námorník a skutočný dôstojník Marinos Ritsoudis odmietol pomáhať pri bombardovaní Juhoslávie a zo skromnosti odmietol aj srbské štátne vyznamenanie

Marinos Ritsoudis  bol v čase zločineckej agresie NATO voči Juhoslávii (podporenej aj vtedajšou slovenskou vládou Mikuláša Dzurindu)  kapitánom lode Temistoklis a podporučíkom gréckeho vojenského námorníctva. Ritsoudis odmietol príkaz zúčastniť sa na agresii a so svojou loďou sa vrátil do prístavu.

Ritsoudisovo hrdinské rozhodnutie znamenalo značné následky pre jeho vojenskú kariéru. Vyhodili ho z vojenského námorníctva a dnes je kapitán na jachte. Ako obvinený stál pred deviatimi súdmi, ale rozhodnutie o jeho vyhodení z vojenského námorníctva bolo prijaté za jeden deň. Tri dni bol vo vojenskom väzení. Okrem toho bol odsúdený na podmienečný trest na dva a pol roka väzenia. Toto rozhodnutie odobril aj odvolací grécky súd, ba aj Európsky súd pre ľudské práva, kde Ritsoudis žaloval Grécko: „Aj tak to bolo nezákonné rozhodnutie. Taký je systém. Takto je to všade,“ povedal Marinos Ritsoudis pre srbský denník Blic.

 

 

Srbské veľvyslanectvo v Grécku Ritsoudisa kontaktovalo, aby zistilo, či by bol ochotný prijať srbské štátne vyznamenanie, čo Ritsoudis  odmietol s vysvetlením, že nič nepotrebuje a že všetky zásluhy patria chrabrému srbskému národu: „Je to čosi medzi mnou, mojou kultúrou a vašou kultúrou. Som veľmi šťastný, že som našiel priateľov v Srbsku a že sa delíme o spoločné pocity. Bol to fantastický pocit prijať rozhodnutie podporiť národ, ktorý bojoval proti omnoho silnejšiemu nepriateľovi.“

Vladimír Mohorita

 

Zdroj: hlavnespravy.sk

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.