Hlava 22 o živote vo veku hromadného dohľadu a sledovania, hlavne keď NSA si ani nie je istá, či vás nelegálne špehuje.S cieľom určiť, či vykonáva nelegálnu činnosť, by NSA musela vykonať ďalšie dodatočné nelegálne pozorovanie a sledovanie. A tak sú Američania nelegálne sledovaní, ale nikto nevie, ako často sa to deje, prečo alebo ako.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Podľa článku 702 zákona o Spravodajskej službe v zahraničí majú USA povolenie vykonávať dohľad nad cudzími štátnymi príslušníkmi, ale dohľad nad „americkými osobami“ (občania a držitelia zelených kariet) je nezákonný. Odhalenia Snowdena ukázali, že aj napriek tomu bolia komunikácia Američanov pravidelne sledovaná a ukladaná, a stanovisko súdu z tohto roka potvrdilo, že veľká časť tejto činnosti bola nezákonná a nevhodná.

Skupiny ako je Americká asociácia občianskych slobôd sa celé roky dožadujú aby NSA zverejnila čísla, koľko je bezdôvodne sledovaných Američanov. Kongres sa k týmto skupinám v súčastnosti pridal a taktiež sa dožaduje zverejnenia. Neočakávajte, že sa niekedy niečo také stane.

V stredu, riaditeľ Národnej spravodajskej služby Daniel Coats oznámil senátnemu vyšetrovaciemu výboru, že NSA verí, že nie je možné určiť, ako často porušuje zákon.

 

NSA vyvinula veľké úsilie pre vyvoj vhodnej stratégie počítania, ktorá by bola presná a odpovedala na otázku [o sledovaní amerických osôb], „povedal Coats.“ Je stále nemožné vytvoriť presnú, zmysluplnú citlivú a odpovedajúcu metodológiu, ktorá by dokázala spočítať, ako často sa môže zhromažďovať komunikácia americkej osoby podľa článku 702. “

 

Foto: Getty Images

 

[wp_ad_camp_1]

 

Coats tvrdí, že dôvod zložitosti určenia správneho počtu jedincov je ten, že aby NSA zistila či vás nelegálne sleduje, musí vykonať ďalšie dodatočné ilegálne sledovanie.

„Ak chcete zistiť, či účastníci sledovanej konverzácie sú americké osoby, od NSA by sa vyžadovalo vykonávanie ďalšieho výskumu, sledovania, ktorý by zistil, či týto jedinci, ktorí by mohli byť mimo záujmu zahraničnej spravodajskej služby, sú americkými osobami,“ povedal. „Chcel by som požiadať vyškolených analytikov NSA, aby uskutočnili intenzívny výskum zameraný na overenie totožnosti potenciálnych amerických osôb, ktoré nie sú cieľom vyšetrovania. Z hľadiska ochrany súkromia a občianskych slobôd považujem to za dôležité.“

Pretože programy sledovania v článku 702 sa zaoberajú veľkým množstvom údajov od mnoho ľudí po celom svete, Coats naznačuje, že identifikácia osôb, ktoré by nemali byť špehované, by vyžadovalo nahliadnutie do podrobnejších súborových údajov – ešte invazívnejšie špehovanie než pôvodný hromadný dohľad.

To všetko znamená, že NSA sa postavila medzi dva nepohnuteľné body a uspokojuje sa tým, že zostane pri svojích metódach, pokiaľ jej nebudú odňaté jej „hračky“: Coats napokon svedčil, aby vyzval kongres, aby znovu povolil článok 702 bez dodatočného zmenšovania ich činnosti.

Preklad: anna

Zdroj: (1)

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.