;

Čínský velvyslanec v Sýrii nabídl, že Čínská lidově-osvobozenecká armáda pomůže vládním silám znovu získat ještě obsazené oblasti Sýrie Ostatně tisíce muslimských Ujgurů z Číny patří mezi džihádisty.

 

 

Čínská lidově-osvobozenecká armáda by mohla pomoci syrským vládním silám v dobytí Idlibu provincie obsazené džihádisty a dalších sporných oblastí země, řekl čínský velvyslanec v Sýrii, Qi Qianjin, v rozhovoru pro syrský deník Al-Watan.

„Například čínská armáda je ochotna podpořit syrskou armádu, která bojuje proti teroristům v Idlibu a dalších částech Sýrie,“ řekl Qi Qianjin .

Idlib je v současnosti obsazen  hnutím „Tahrir al-Sham“,  dříve známém jako Fronta an-Nusrá.  Jedná se převážně o milice spojené s al-Káidou, které jsou podporovány také Spojenými státy a státy Arabského zálivu. A poté, co syrská armáda osvobodila velkou část jihu, mohl by se obrátit hlavní útok na sever, aby konečně syrská armáda porazila čtyřicettisícovou  islámskou armádu v regionu. Vzhledem k tomu, že i nadále zůstává asi dva miliony civilistů v této oblasti, existují obavy, že bitva o Idlib  bude patřit k jednomu z nejkrvavějších bitev během  uplynulých sedmi letech války,  může to být podobné  jako v bitvě o Aleppo v roce 2016.

Čína má především zájem spojit své síly se syrskými vládními silami s cílem vymýtit významnou složku čínských muslimských zahraničních bojovníků u Idlibu. Islamističtí  militantní Ujgurové přicházeli do Sýrie v posledních letech po tisících ze západní čínské provincie Sin-ťiang, kde je ethno-náboženská menšina pod rostoucím tlakem a dohledem ze strany státu. V roce 2017 odhadla syrská vláda jejich počet přibližně na 5.000 lidí.

„Existuje přímá vojenská spolupráce mezi Čínou a Sýrií v poli, v boji proti terorismu a syrská kampaň proti teroristům nejen pomůže syrskému lidu, ale také zájmům čínského lidu a všech národů světa. Tato spolupráce mezi našimi armádami bude pokračovat i v budoucnu,“ upozornil čínský velvyslanec.

Pokud kromě Ruska a Íránu, teď i Číňané pošlou své vojáky do bojové mise proti džihádistům, syrská vláda může brzy získal plnou kontrolu nad celou zemí. Pro Američany a Araby v Perském zálivu to je hororový scénář.

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.