Vytvoření ponorkového reaktoru, který nevyžaduje dobíjení jaderného paliva, má obrovský význam pro bojovou připravenost ponorkových sil ruského námořnictva, mnohonásobně se zvýší míra využití atomové ponorky, Sputniku to oznámil bývalý velitel ruského Severního loďstva admirál Vjačeslav Popov.

 

 

V Rusku byla poprvé vytvořena a otestována aktivní zóna — srdce reaktorů jaderných ponorek se zdrojem po celou dobu životnosti, což znamená, že nevyžaduje dobíjení jaderného paliva.

„Je to zásadní otázka, která má obrovský význam pro bojovou připravenost ponorkových sil námořnictva, protože ‚operace číslo jedna‘, jak jej říkáme ve flotile, trvá déle než měsíc, během kterého je ponorka stažena z flotily,“ řekl Popov.Vysvětlil, že v závislosti na konstrukci ponorky a způsobu jejího provozu se dobíjení reaktoru provádí každých 5-10 let. Obnovení jaderného paliva trvá asi měsíc.

„V této době je bojové složení loďstva o jednotku snížena. Při stejném reaktoru mnohonásobně vzrůstá míra využití ponorky,“ řekl admirál.

 

 

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.