…..vidíme, že nám umělci a manipulátoři počasí připravili skutečně „nádherné dny“….

07:47

 

Už piaty deň sužujú Francúzsko obrovské horúčavy s nameranými hodnotami, ktoré atakujú a prekračujú historické maximá. Horúčavy sužujú rovnako aj iné štáty EÚ. Veľmi vysoké teploty majú hlavne Taliansko a Španielsko, kde teploty prekračujú na veľkom území 40 stupňov Celzia.

Francúzsko dnes dosiahlo v štyroch južných departmentoch 4.stupeň výstrahy! Takto stav ešte nebol na území Francúzska zatiaľ nikdy vyhlásený. Z toho dôvodu sa začínajú spúšťať plány, ktoré zodpovedajú reakcii na tento určený stupeň výstrahy. Sedemdesiat percent územia je v 3. stupni výstrahy, len sever Francúzska má v 7. departmentoch 1. Stupeň. Desať departmentov na severozápade a juhozápade má 2. Stupeň. Centrálna časť a juh Francúzska sú vystavené 40 stupňom Celzia.

[wp_ad_camp_2]

Dnes sa do terénu vybrali aj predstavitelia vlády, ktorí na miestach, ktoré sú určené a v prvej línii s bojom s touto horúčavou. Premiér bol v centrále červeného kríža, kde bol informovaný a postupoch, ktoré sú a boli spustené na zvládanie týchto horúčav, ako pomoc ľudom. Ministerka dopravy navštívila jednu z najväčších vlakových staníc v Paríži. Rovnako ako ministerka zdravotníctva, ktorá kontrolovala pripravenosť nemocníc na zvládanie tejto situácie a ako sa vyjadrila príprava je lepšia, ako v roku 2003, kde veľa ľudí (cez 12000) zomrelo počas vlny horúčav.

Dnes sú aktivizované všetky dôležité procedúry, aby bola zabezpečená starostlivosť, ako aj zásahy zodpovedných orgánov. Z toho dôvodu bola znížená rýchlosť na vlakových tratiach kvôli hrozbe vykoľajenia z dôvodu vysokých teplôt, ktoré môžu narušiť koľajové spoje a vedenie elektrickej energie na tratiach. Rovnako boli vyzvaný ľudia, aby sa nepresúvali počas týchto dvoch dní, ak to nie je nevyhnutné! Taktiež na cestách bola znížená maximálna rýchlosť, aby sa predišlo znečisteniu a haváriám spôsobeným horúčavami.

[wp_ad_camp_2]

Televízie vysielajú každú hodinu výzvu k ľudom, aby nasledovali rady, ktoré sú im prezentované na vyhnutie sa kolapsu z tepla. Obchody, kde sú otvorené chladiace zariadenia sa plnia ľuďmi, ktorí sa prídu na pár minút schladiť pretože v noci teplota neklesne pod 25 stupňov, v niektorých prípadoch a ľudia sa nemajú, kde inde inak schladiť.

Vo Francúzsku už nikto neponecháva nič náhode, aby sa vyhlo problémom a kritike, ktorej čelili vládny predstavitelia v roku 2003, že nedostatočne reagovali, alebo s veľkým oneskorením na vlnu horúčav, ktorá mala na svedomí veľké straty na životoch.

Extrémnou zábavou sa stáva otváranie vodovodných uzáverov na uliciach, ktoré potom striekajú vodu na ulici. Pri tejto nebezpečnej zábave už bolo zranené šesť ročné dieťa. Vysoké teploty prinášajú aj takéto situácie, ktoré sa môžu zdať, ako dobrý nápad, ale v konečnom dôsledku sú viac nebezpečné, ako užitočné.

Teplotné maximá sú na skoro celom území Európy a mali by pokračovať aj na budúci týždeň, tak uvidíme či sa budú prepisovať maximálne teplotné rekordy všade?

Erik Steiner

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.