V súvislosti s novou československou snímkou Amnestie, ktorá sa len nedávno objavila na filmovom plátne, prichádzajú na pretras aj udalosti ponovembrového vývoja. Priestor na vyjadrenie k nim dostal aj herec Marek Vašut, ktorý vo filme účinkuje. V programe Rozstrel z jeho úst okrem iného zaznelo, že aj napriek deklarovanej pluralite názorov sú v modernej dobe niektoré nepohodlné postoje negatívne onálepkované ako falošné správy.

[wp_ad_camp_2]

Vašutov výstup však začal obdobím ďaleko pred novembrom 1989 a týkal sa vpádu sovietskych vojsk na naše územie v roku 1968. „Možno to prebehlo až príliš zamatovo, chýbal mi tak akýsi norimberský proces s hlavnými strojcami prúseru v auguste 1968. Ale podotýkam, nežný norimberský proces,“ skorigoval svoje vyjadrenia herec.

„Hlavní zradcovia Československa, všetci tí, čo sem pozvali sovietsku armádu, mali byť odsúdení. Nejakým čestným súdom, ktorý by povedal, ste vlastizradcovia, kolaboranti, utekajte domov a hanbite sa,“ dokončil svoju myšlienku Vašut.

Ťažké srdce však má aj na realitu ponovembrovej spoločnosti, do ktorej sa opäť vkráda netolerancia voči okrajovejším názorom. „V Novembri sme si zvolili pluralitu názorov a slobodné voľby. V dnešnej dobe sa, žiaľbohu, stretávame s tým, že pokiaľ sú nejaké názory nekonformné s mainstreamom, sú ich obzvlášť mladí ľudia schopní označiť za fake news. Označiť takto názor, ktorý sa mi nepáči, je podľa mňa spiatočka do vtedajších pomerov,“ nechal sa počuť neskôr.

[wp_ad_camp_2]

Ako príklad trendu priškrcovania slobody slova uviedol aj príliš jednostrannú voľbu hostí do diskusných relácií.

Politicky participovať na zmene sa však nechystá. „Ani náhodou, nevydržal by som tam ani hodinu…politika nepotrebuje hercov, potrebuje ekonómov, politológov a ľudí s vôľou k moci. Vydržať tam tieto hry, vyžaduje isté nastavenie duše a charakteru,“ uzavrela známa tvár televíznych obrazoviek.

— Tomáš Dugovič | denniks.sk

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.