Aktivity a plány spoločnosti Google sú viac a viac neetické. Až do takej miery, že mnoho vlastných zamestnancov už s Googlom nechce mať nič spoločné a dávajú výpovede. Jedným z najčerstvejších prípadov odlivu zamestnancov je senior vedec výskumu Jack Poulson. Jack odišiel z práce na protest proti plánom spoločnoti. Google totiž plánuje odštartovať cenzurovanú verziu Google vyhľadávača v Číne.

Za posledný mesiac sa vyrojili správy o tom, že Google v tajnosti pracuje na vyhladávacej aplikácií pod prezývkou Dragonfly, ktorá by bola pre zariadenia s Androidom. Filtrovala by akýkolvek obsah, ktorý Čínska vláda cenzuruje, ako napríklad, témy slobody prejavu, ľudských práv, domakracie a politických disidentov.

Dragonfly taktiež bude rozoznávat otázky a požiadavky, ktoré sú ohodnotené ako „citlivé“ a sú na čiernej listine. V tomto prípade sa vo výsledkoch vyhladávania neukáže vôbec nič.

Poulson, ako zamestnanec firmy v oddelení výskumu a počitačovej inteligencie, bol poverený zlepšením presnosti vyhľadávacích systémov.

Poulson komunikoval svoje obavy manažérom, ale nakoniec sa rozhodol, že už pre nich nebude môcť pracovať pri zachovaní si čistého svedomia. Na konci minulého mesiaca odstúpil a pre The Intercept povedal, že aspoň štyria ďalší zamestnanci urobili to isté.

Povedal, že tento plán porušuje zásady spoločnosti Google, v ktorých sa uvádza, že nebudú navrhovať technológie „ktorých účel porušuje všeobecne uznávané zásady medzinárodného práva a ľudských práv.“

Nešlo len o samotnú cenzúru, ale mal aj výhrady, pokiaľ išlo o to, že údaje o zákazníkoch budú umiestnené na čínskej pevnine. Čo znamená, že by k nim mali prístup štátne čínske bezpečnostné agentúry. Vzhľadom na to, čo všetko vieme o tom, ako čínska vláda zaobchádza s novinármi a politickými aktivistami, ktorých chce umlčať, netreba sa diviť Poulsonovým obavám.

Poulson napísal svojím nadriadeným, vo svojej výpovedi:

„Náš zámer podrobit sa cenzúre a požiadavkam k sledovaniu za výmenou k prístupu na čínsky trh považujem za hrubé porušenie našich hodnôt a vládnej rokovacej pozície na celom svete. Existuje celkom reálna možnosť, že sa ostatné národy budú snažiť využiť náš súhlas s čínskymi požiadavkami a budú si vyžadovať dodržiavanie ich vlastných bezpečnostných požiadaviek.“

 

Preklad: anna

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.