Teherán/Haag – Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy. Znovuzavádění sankcí v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody je podle Teheránu v rozporu s bilaterální dohodou z roku 1955.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Írán v pondělí) věc proti Spojeným státům představil Mezinárodnímu soudnímu dvoru,“ uvedl soud v Haagu v prohlášení s tím, že se Írán takto postavil proti rozhodnutí Donalda Trumpa z 8. května odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a obnovit proti islámské republice sankční opatření.

Podle íránského ministerstva zahraničí Spojené státy svým rozhodnutím porušily mezinárodní závazky, zejména ve vztahu k íránsko-americké smlouvě o přátelství z roku 1955. Dokument byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti. USA a Írán nicméně od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy.

ICJ je orgánem OSN, jehož úlohou je řešit spory mezi státy. Írán po soudu žádá, aby USA nařídil alespoň dočasně sankce zrušit. Dalším krokem by podle Reuters mělo být jednání, při kterém se USA zřejmě postaví proti íránské žádosti a budou argumentovat tím, že věc nespadá pod jurisdikci Mezinárodního soudního dvora. Soud zatím datum, kdy učiní další kroky, nestanovil.

Spojené státy odmítly žádost EU, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu. Evropská komise přijala 6. června normu, která by měla evropským firmám pomoci vyrovnat se s důsledky protiíránských sankcí. Norma umožní EU neuznávat a nevykonávat rozsudky amerických soudů související se sankcemi a nerespektovat požadavky vyplývající ze sankcí, včetně dožádání ze strany amerických soudů. Evropským firmám dává rovněž právo žádat o odškodnění za sankce.

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.