Návrh vydat v Římě dluhopisy s malou nominální hodnotou, které by pomohly splatit dluhy, by mohl mít katastrofální důsledky pro italskou ekonomiku, řekl analytik CNBC.

Italská vláda zvažuje návrh, který počítá s cennými papíry státní pokladny – tzv. Mini-BOT (krátkodobé státní pokladniční poukázky) – které by mohly příjemci využít k placení daní nebo ke koupi zboží či služeb od státních podniků.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Příznivci této myšlenky, včetně jedné z vládnoucích stran v Itálii, Ligy, se domnívají, že tyto cenné papíry by pomohly vládě snížit nesplacené účty. Na druhé straně kritici tvrdí, že by to vedlo k vyššímu veřejnému dluhu v zemi, která má druhou největší dluhovou zátěž v eurozóně.

Někteří obchodníci uvedli obavy z těchto dluhopisů, jak uvedla agentura Reuters.

Proč jsou trhy ohledně této myšlenky opatrné?

„Pokud Itálie půjde ekonomicky dolů, bude to podle mého názoru katastrofa pro zemi. Budete mít ztrátu všeobecné důvěry v italský dluh na trzích,“ řekl pro CNBC minulý týden Jacob Kirkegaard z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Diskuse o mini-dluhopisech také vzbudila obavy ohledně závazku Itálie vůči jednotné měně. Před všeobecnými volbami v roce 2018 obě strany koalice – hnutí Pěti hvězd a Liga – rozšířily pochybnosti o členství země v eurozóně.

Od té doby obě strany zmírnily svůj euroskepticismus, ale jeden z hlavních nositelů této ekonomické myšlenky Ligy, Claudio Borghi, je stále otevřeně nepřátelský vůči myšlence společné měny.

přeložila tereza 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.