Italský premiér Giuseppe Conte v předvečer své první návštěvy do Ruska oznámil, že je nezbytné obnovit formát G8 kvůli řešení akutních mezinárodních problémů.

„Podle mého názoru je nutné mířit směrem k obnově formátu G8 tak, aby byl Putin také za vyjednávacím stolem. Takovým způsobem v rámci G8 budeme schopni projednat a vyřešit řadu problémů, které se nyní řeší s velkými obtížemi, protože za stolem nejsme všichni,“ uvedl Conte v pondělí na tiskové konferenci pro zahraniční tisk.

 

Conte nazval nadcházející cestu důležitým krokem pro italskou vládu a zdůraznil, že se osobně ještě nesetkal s ruským prezidentem.

„Od okamžiku vytvoření naší vlády jsem říkal, že Rusko hraje velmi důležitou roli ve všech mezinárodních krizích a je zřejmé, že při prosazování zahraniční politiky a věnování pozornosti nejen ‚své zahradě‘, ale i mezinárodním scénářům, musíte usilovat o dialog s Ruskem,“ podotkl italský premiér v odpovědi na otázku ruských novinářů.

Formát G8 přestal existovat v roce 2014 po sjednocení Krymu s Ruskou federací. Jiné země (Velká Británie, Německo, Itálie, Kanada, USA, Francie, Japonsko) odmítly pracovat s Moskvou a začaly pořádat summity ve formátu G7.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...