Izrael, který běžně obviňuje Írán z pokusů získat jaderné zbraně a slibuje, že k zastavení Teheránu použije sílu, má uložen vlastní nehlášený jaderný arzenál odhadovaný na 80 až 90 hlavic, podle nejnovější zprávy institutu SIPRI.  

Ve světě existuje devět národů, které v současné době disponují jadernými zbraněmi, uvádí Stockholmský Mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) ve své nově zveřejněné ročence o stavu vyzbrojování a mezinárodní bezpečnosti. Světové zásoby jaderných zbraní se pohybovaly ze 14 465 na začátku loňského roku na přibližně 13 685 v letošním roce, odhaduje se ve zprávě a to díky tomu, že USA a Rusko plnily své sliby v rámci Smlouvy o novém startu podepsané v roce 2010.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Izrael, který si udržuje politiku, že ani nepotvrzuje ani nepopírá vlastnictví jaderných zbraní, má ve svých zásobách 80 až 90 jaderných hlavic, stejně jako v předchozím roce, tvrdí institut.

Benjamin Netanjahu na Valném shromáždění OSN varoval o íránském jaderném programu.

Toto přichází v době, kdy vzrůstá napětí mezi Íránem na jedné straně a Spojenými státy a jejich regionálním spojencem Izraelem na straně druhé. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu již řadu let vede kampaň, v níž obviňuje Írán z neochvějných ambicí získat jaderné zbraně, bez ohledu na jakékoliv důkazy.

V roce 2012 izraelský vůdce přinesl na zasedání Valného shromáždění OSN diagram, který by měl údajně ukazovat pokrok Íránu při získávání jaderného zařízení, na kterém je načrtnuta doslova červená čára. S Donaldem Trumpem v Oválné pracovně Izrael zdvojnásobil svůj divadelní přístup, když představil světu příběh o odvážné špionážní operaci, v níž se údajně podařilo ukrást kusy jaderných dokumentů z tajného skladu v Teheránu. Prezentace měla ukázat duplicitu Íránu, i když odborníci poukazovali na to, že většina odhalených dokumentů byly staré a známé pro íránské pozorovatele.

V té době Írán oponoval, že „žádné umělecké a řemeslné představení nikdy neututlá skutečnost, že Izrael je jediným režimem v našem regionu s tajným a neohlášeným programem na jaderné zbraně“.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Netanjahův poslední útok na Írán přišel minulý týden. Premiér řekl, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že Írán „urychluje svůj jaderný program“, což naznačuje, že Teherán představuje hrozbu.

MAAE skutečně potvrdila, že Írán je na cestě k překročení limitu zásoby uranu stanovené dohodou o jaderné energii, jak řekl Írán. Teherán prohlásil, že tento krok byl reakcí na stažení USA od dohody, jakož i na to, že EU selhala v obcházení amerických sankcí proti společnostem, které se odvažují podnikat v Íránu.

zdroj: 1

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.