Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč napsal otevřený dopis adresovaný Ukrajincům, v němž hrozí současnému prezidentovi Petro Porošenkovi mezinárodním soudním tribunálem v Haagu.

„Posledních pět let byly nejčernější roky v historii nezávislé Ukrajiny,“ píše Viktor Janukovyč a pokračuje, „dohoda o zóně volného obchodu s EU se ukázala jako fatální pro ukrajinské hospodářství – nepřinesla „evropské platy“, ale pouze evropské tarify, kromě zničení průmyslu.“

„Místo ekonomického zázraku, je země i lidé zadlužení. Uvnitř bubliny je krutá pravda: Podniky jsou na mizině, marketingové trhy jsou ztraceny, Ukrajinci masivně odcházejí za výdělkem do jiných zemí, aby se zachránili před hranicí chudoby,“ vypočítává Janukovyč.

[wp_ad_camp_2]

„Vláda a Porošenko učiní cokoli pro zachování moci – padělání výsledků a lži, podplácení a násilí. Jejich konec však bude tvrdý – lidový ukrajinský tribunál a tribunál v Haagu nazvou věci pravým jménem,“ napsal bývalý prezident.
Podle Janukovyče Porošenko „aktivně podporoval podněcování k nenávisti mezi Ukrajinci a jejich zabíjení navzájem kvůli jeho vlastnímu politickému přežití.“

Navíc, Janukovyč obvinil Porošenka z podvodu jak na ukrajinském lidu, tak podvodu na zahraničních partnerech.

„Petro Porošenko byl jedním z těch, kteří celých těch pět let, aktivně podporovali podněcování nenávisti mezi Ukrajinci a jejich zabíjení navzájem pro své vlastní politické přežití. Během svého prezidentství lhal všem – ukrajinským lidem, zahraničním partnerům. Lhal o blízkém světě, o ekonomice, o budoucnosti naší země. Lhal o sobě a o svých citech k Ukrajincům. V zájmu svého politického zisku provedl Porošenko další z řady svých zločinů – napadl svobodu náboženství a využil problémy víry pro svůj politický prospěch,“ upozornil Janukovyč.

[wp_ad_camp_2]

„Blíží se jeden pro většinu lidí nezapomenutelných momentů – volby prezidenta Ukrajiny. Jejich výsledky mohou být naději na mír a obnovu Ukrajiny. V zájmu zachování moci současné vlády a Porošenka může dojít k padělání výsledků a lži, k podplácení a násilí. Jejich konec však bude tvrdý – lidový ukrajinský tribunál a tribunál v Haagu nazvou věci pravým jménem,“ konstatuje Janukovyč.
Text dopisu je zveřejněn na Facebooku Jurije Kirassira, mluvčího Alexandra Janukovyče, syna bývalého prezidenta.
zdroj: 9
Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.