…..zajímavé výsledky studie ale kdo se tím bude řídit????
08:54

Když jste ve světě zdraví a wellness nováčkem, jako jednu z úplně prvních rád často slýcháte, že máte konzumovat organickou (bio) stravu.

Jenže vedle vysokých cenách a faktu, že pesticidy zasahují doslova do každé části obvyklé výroby, se o konzumaci organické stravy lépe mluví, než dělá.

Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley a San Francisku však právě dospěli k přelomovému závěru, který by měl být důvodem, proč bychom se měli navždy vzdát konzumace běžného ovoce a zeleniny.

Tito vědci zjistili, že ani ne po týdnu konzumace organické stravy dochází k dramatickému poklesu hladiny toxinů v těle.

[wp_ad_camp_2]

Co zjistila studie

Studie se zúčastnily čtyři rodiny z různého prostředí, které po dobu šesti dní konzumovaly běžnou stravu a po dobu dalších šesti dní konzumovali organickou neboli bio stravu.

Z výsledků rozboru moči před a po konzumaci čisté bio stravy bylo zjištěno, že výrazně klesla jejich hladina pesticidů.

Pesticidy ve stravě jsou často dávány do souvislosti s celou řadou problémů, jako jsou například rakovina, hormonální nerovnováha či nervové poruchy.

Nejvíce ohromující výstup tohoto výzkumu byl 95procentní pokles toxinu zvaného malathion, který se u dětí spojuje s poškozením mozku.

„Momentálně je standardem zemědělství, které používá pesticidy. My však tento systém můžeme změnit. Věda jasně dokazuje, že umíme vypěstovat dostatek potravy i bez pesticidů,“ řekla spoluautorka studie a vedoucí vědkyně zabývající se výzkumem organických potravin v organizaci Friends of the Earth.

„Potřebujeme se organizovat, pozvednout hlasy, požadovat od našich lídrů, aby vystoupili ze stínu a prosazovali podporu, výzkum a politiku za účelem vytvoření systému, ve kterém je bio strava dostupná pro každého.“

Kleinová a její kolegové se zaměřili hlavně na odhalování, nikoli zdravotní výsledky při konzumaci bio stravy. Studie zaměřující se na zdravotní výsledky často vyžadují hodně času a zdrojů.

[wp_ad_camp_2]

Další objevy

V poslední době však došlo hned k několika průlomovým objevům.

Nedávná francouzská studie naměřila po zařazení vyššího podílu organických/bio potravin do jídelníčku až 25procentní snížení rizika rakoviny. Další studie dala tento druh stravy do souvislosti se zlepšenou mírou plodnosti.

Kromě redukce nebezpečných toxinů v těle může přechod na bio stravu zlepšit i zdraví planety. Organické zemědělství méně znečišťuje vodu, podporuje biodiverzitu, chrání kvalitu půdy a je obecně dlouhodobě udržitelnější.

„Organická strava funguje. Řešení již máme. Ale i přesto mnozí lidé po celém světě stále nemají přístup k organickým potravinám, nebo si je nemohou dovolit.

Je to nepřijatelné. Všichni máme právo na jídlo bez toxických pesticidů,“ dodala Kleinová.

Mezi její oblíbené tipy, jak si dovolit organickou stravu, patří omezení konzumace masa – maso je často nejnákladnější částí jídla.

Doporučuje také kupování mražených výrobků, nakupování na místních farmářských trzích a nákup během sezóny.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Závěr

Pokud dychtíte po životě s organickými produkty, nebo alespoň chcete konzumovat čistší běžnou stravu, můžete začít seznamem Environmentální pracovní skupiny.

Najdete v něm 14 nejšpinavějších a také 15 poměrně čistých druhů ovoce a zeleniny. Tímto seznamem se můžete řídit během svého nakupování.

A pokud vám změna stravy nestačí, můžete přejít na bio výrobky i při péči o pleť nebo při zkrášlovacích prostředcích. Pro váš žaludek, pleť a planetu může být přechod na bio výrobky tou správnou volbou.

Zdroj: mindbodygreen.com,

Zdroj: Zpracovala: Vylectese.cz

[wp_ad_camp_2]

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.