Od roku 1970 se celosvětová spotřeba vody zdvojnásobila, přesto 1,3 miliardy lidí stále nemá přístup k čisté vodě. Nedostatek čisté vody každoročně vystavuje stovky milionů lidí v ohrožení smrtelným onemocněním. Přibližně 2,2 milionu lidí každoročně umírá na následky chorob spojených s kontaminovanou pitnou vodou a špatnou hygienou. Neexistuje žádná vakcína, která by řešila tuto krizi – pouze čistá voda, správná sanitace a výživa mohou zabránit těmto smrtelným chorobám a zachránit životy.

 

Nedostatek čisté vody má přímý dopad na zdraví obyvatelstva a jeho přežití. Severní Afrika, Indie a Blízký východ trpí nejvíce. Takzvaný vodní stres se týká i některých z největších měst na světě, jako jsou Sao Paulo, Bangalore, Peking, Káhira, Mexiko, Moskva a Miami. Infrastruktura a distribuce čisté vody konec konců určuje zdraví a růst populace. Korporace a vlády, které řídí vodní zdroje, tedy v podstatě mají v rukou moc nad přežitím obyvatelstva. Je snadné navrhnout nedostatek vody, aby bylo možné ovládat chování lidí a ovlivnit obyvatelstvo regionu. V geopolitických konfliktech může být voda použita jako základní vyjednávací nástroj. Spojené národy předpovídají, že do roku 2030 překoná globální poptávka po čisté vodě její nabídku o 40 procent!

Vzhledem k tomu, že 70 procent drahocenných zásob vody na světě je využíváno pro zemědělské účely, povede nedostatek vody také k nedostatku potravin. U některých nadnárodních korporací to představuje příležitost pro transformaci zemědělství v regionu prodejem semen odolných proti suchu – geneticky modifikovaných. V podstatě je nedostatek vody obchodní příležitostí pro vývojáře osiva.

Voda už obchodní příležitostí je, a to pro společnosti jako je Nestlé. Tyto společnosti využívají zásoby vody v celých Spojených státech, takže tamní regiony jsou vystaveny jejímu budoucímu nedostatku. Nestlé získává vodu z Velkých jezer a dopravuje ji až do Číny. Nepřirozené rozdělení dodávek vody nakonec zvýší napětí napříč celým světem. Privatizace zásobování vodou způsobuje nerovnoměrné rozdělení. Privatizace vody byla iniciována Světovou bankou a poháněna Agendou 21 Spojených národů. Podle Programu OSN pro životní prostředí z roku 2007 mají místní orgány, soukromé podniky a obce delegovat řízení vodních zdrojů prostřednictvím systému „voda pro zisk“. Proč si myslíte, že vlády kriminalizují vlastníky půdy za sběr dešťové vody na vlastním pozemku?

 

Privatizace zásobování vodou umožňuje elitě mít snazší přístup k vodě, zatímco chudí trpí vyššími cenami. Neexistuje rovný přístup. Například v Limě, Peru, elita zaplatí 30 centů za metr krychlový čisté vody z vodovodu, přičemž nejchudší rodiny nechá platit za kontaminovanou vodu cenu tři dolary na krychlový metr.

Pokud mohou bohatí řídit zásobování vodou, mohou si tak účinně zaopatřit vlastní budoucnost. V některých oblastech v Indii mohou rodiny platit až 25 % svého příjmu za vodu. Když elita ovládá vodu, může ovládat ekonomiku a vytvářet nedostatek vody, aby utrpěli chudí a počet obyvatel se snížil.

překlad jena / zdroj: 9

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.