…..nejen skladby Jožo Ráže, ale aji i jeho názory, jsou vynikající. Nikdy nezklamal. I nadcházející rozhovor je perlou do skládačky pro obyčejné i neobyčejné lidi….

09:54

[wp_ad_camp_1]

Jožo Ráž pre PL: Národ je naštvaný, opozícia trápna. Rozvracači. Silnejšieho nezbijete, ale skúsiť to musíte, odkazuje Slovákom

2.3.2017 14:15

ROZHOVOR Legendárny slovenský hudobník Jožo Ráž je známy tým, že na rozdiel od iných dlhodobo nemení svoje názory. Potvrdil to aj v najnovšom rozhovore pre ParlamentnéListy.sk, v ktorom vyjadril tvrdú kritiku voči slovenskej opozícii. Frontman skupiny Elán však povedal oveľa viac a pre Slovákov si pripravil jasný odkaz.

Jožo Ráž pre PL: Národ je naštvaný, opozícia trápna. Rozvracači. Silnejšieho nezbijete, ale skúsiť to musíte, odkazuje Slovákom
Foto: Jozef Hübel
Popis: Jožo Ráž

 

Vaše názory vždy rozprúdili u nás minimálne polemiku medzi ľuďmi, čo je alebo nie je správne. Myslíte si, že dokážete ešte stále ovplyvniť verejnú mienku?
(Dlhý smiech…) Myslím si, že poslaním všetkých umelcov je burcovať a ovplyvňovať verejnú mienku a zlepšovať povedomie a situáciu a snažím sa o to. Či to ešte stále viem, to neviem, no snažím sa o to.
V akom štádiu sa momentálne podľa vás nachádza Slovensko? Máme tu koaličnú pravo-ľavo-stredovú vládu zloženú z troch úplne odlišných subjektov. Ako vnímate ich vládnutie po takmer roku?
Sme vo veľmi problematickej situácii, a to nielen Slovensko, ale aj celý svet. Vládu, ktorú máme, rešpektujem. Fica považujem za najlepšieho z tých, ktorí sú k dispozícii a držím mu päste a tí ostatní rozvracači, tých mi je ľúto.
Koho máte teraz na mysli?
To si ľudia domyslia.
Je teda práve Robert Fico ten silný alfasamec, ako ste kedysi nazvali Vladimíra Mečiara? Je to on, kto na Slovensku rozdáva karty?
Myslím si, že na Slovensku je určite jeden z najschopnejších politikov a keby boli voľby, nemám fakt koho iného voliť, lebo on je veľmi pracovitý a schopný. No a tí ostatní? K tým sa nevyjadrujem.
V minulosti ste veľmi otvorene pomenovali našu realitu tak, že tu jednoznačne existuje prepojenie medzi politikmi a oligarchami. Čo by sa muselo u nás udiať, aby takéto prepojenie prestalo existovať?
Musela by nastať osvietená diktatúra a veľmi tvrdé sankcie. Aj tak by to možno nepomohlo, ale iné riešenie nevidím.
Prečo sú ľudia u nás apatickí? Do ulíc nepríde prakticky nikde viac ako dvetisíc, tritisíc či päťtisíc ľudí, nech ide o akékoľvek protesty. Majú strach alebo už rezignovali na to, že sa u nás dá niečo zmeniť?
Niektorí majú strach, niektorí rezignovali a niektorí to majú spočítané. Vedia, že nech budú robiť čokoľvek, že to nepomôže. Takže preto chodí málo ľudí na protesty. No nie je to dobré. Je dobré, ak ľudia dajú najavo svoj názor a snažia sa meniť veci k lepšiemu, to je bez debaty.
Je známe, že ste sa aj v rozhovore pre Parlamentné Listy v októbri minulého roka vyjadrili proti prijímaniu imigrantov do krajín Európskej únie. Špeciálne ste povedali, že my osobitne im nie sme nič dlžní, lebo sme im nič nespravili, nič sme nekolonizovali . Ako by ste riešili teda vy problém s imigrantmi?
Nie som proti humanite a proti pomoci ľuďom v núdzi, to určite nie. Ale opakujem, týmto imigrantom, ktorí sa hrnú do Európy, Slovensko nič nedlhuje, nikdy ich nekolonizovalo, ani nevykrádalo. Takže u nás nech si nehľadajú riešenie svojej krízy, nech si ho hľadajú tam, kde k tomu došlo. Teda v tých krajinách, ktoré ich kolonizovali, vydierali a vykrádali. Napríklad Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Holandsko a čo ja viem ešte ktoré. Ale Slovensko im fakt nič nedlhuje, preto pomoc môže poskytovať iba v rámci najzákladnejších humanitárnych pravidiel, a to tak, že im môžeme pomáhať tam, kde sú, ale nech zostanú tam, kde sú.
Na Slovensku ale máme iný problém. Rómska otázka. Veríte, že sa raz Rómov podarí integrovať plnohodnotne do spoločnosti?
(Smiech…) Zhodou okolností mám môjho najlepšieho rómskeho kamaráta, Jara Linku, trénera boxu. To je jeden vynikajúci Róm, jeden zlatý, svätý človek, úplne geniálny človek. No a keby boli všetci ako on, tak by to nebol problém, ale problém je, že to etnikum je naozaj ťažko zvládnuteľné a, zdá sa, že aj nepoučiteľné. Riešenie neviem a nepoznám ho, no robím si starosti, ako sa to vyvinie. Lebo oni sa rapídne rozmnožujú a mohol by nastať deň, keď by sme mali cigánskeho prezidenta.
Komu sa dá na Slovensku v súčasnosti veriť? Ktorým politikom? Jedného ste tu už spomenuli. Má ale Fico ako politik nejakého vážneho konkurenta, napríklad v Andrejovi Dankovi? Mohol by ho časom vymeniť?
Na túto tému sa nebudem vyjadrovať. Je niekoľko ľudí, ktorým verím, je niekoľko takých, ktorí by to mohli robiť, ale tí to robiť nebudú ani bohovi, tak ako napríklad ja. Komu verím, je teda už spomínaný Fico, Kaliňák a ešte zopár ich tam je, ale väčšine z nich neverím ani slovo!
Ako vnímate pokusy opozície odvolať premiéra či niektorých ministrov. Existuje vôbec podľa vás u nás nejaká jednotná opozícia?
Tak to, čo predstavuje a robí u nás opozícia, to je výsmech. To je pre mňa niečo úžasne komické a trápne a čudujem sa, že to robia a že sa dokážu doma pozrieť na seba do zrkadla, to je celé.
Čo hovoríte na stále rastúce preferencie Kotlebovej strany? Sú to podľa vás naozaj fašisti? 
To je veľmi ťažká otázka, lebo oni sú naštvaní, sú proti. Národ je tiež naštvaný, tak im rastie popularita, ale obávam sa, že sú nebezpeční.
Pred asi pol rokom ste preferovali v Amerike Hillary Clintonovú, no vyhral Donald Trump. Ako hodnotíte jeho prvé kroky?
Je veľmi ťažké hodnotiť ho, lebo on je kšeftár a pragmatik a myslí si, že keď je prezidentom, tak je Pán Boh svätý a môže si robiť, čo chce, čo ale nie je pravda. V zmysle karmického zákona doplatí podľa mňa na všetko, čo robí zle. To vám tu podpíšem!
Bude podľa vás svet odkázaný na dohodu medzi Trumpom a Putinom v mene boja proti islamskému radikalizmu? Je podľa vás Putin vôbec pre Európu hrozba, ako to prezentujú niektorí politici v EÚ? 
V žiadnom prípade nesúhlasím, že by bol Putin hrozbou a ani si nemyslím, že je dôležité, aby sa tí dvaja dohodli. Ja si myslím, že Čína je pripravená na všetko a čaká, kedy príde jej moment.
[wp_ad_camp_1]
Jožo Ráž počas koncertu. 
Sú podľa vás sankcie voči Rusku správne? Aký je ich skutočný efekt? 
Sankcie sú určite nesprávne, aj nepodložené a ich efekt je v niečom dobrý, v niečom zlý. V každom prípade, všetci hlupáci, ktorí rušia s Ruskom vzťahy, na to doplatia.
Má Slovensko nejakú osobnosť, ktorú si pre niektoré jej vlastnosti výnimočne vážite? Môže to byť aj niekto z histórie. Kto by to bol a prečo?
Samozrejme, niekoľko významných osobností a národovcov tu je, Štúrom počnúc. V súčasnosti je pre mňa takou osobnosťou doktor Šteňo, ktorý mi zachránil život, keď mi operoval hlavu a to je miliónový chlapík, naozaj miliónový…
A čo taký Alexander Dubček?
Celkom dobrý. Sympatický, trošku naivný a dopadol ako dopadol. Prosto si myslím, že to bol ale správny chlap, poznám sa s jeho synom, ktorý ma trénoval karate, vynikajúci chalan. Takže  – Dubček v porádku!
Kto robí dnes Slovensku vo svete najlepšie meno? Je to napríklad Peter Sagan?
Určite, vo veľkej miere áno. A potom niektorí vedci a čo ja viem – aj prezident…
Aj Lúčnica?
Aj Lúčnica, jasné! Samozrejme, to je významný fenomén, o tom škoda mlčať (smiech…). Ale prezident to celkom dobre „váľa“ a to je asi tak všetko.
Bol rozpad Československa podľa vás legitímny, keď sa politici neopýtali občanov na túto otázku v referende?
Myslím si, že to bol nesprávny krok. Každopádne ale, chválabohu, že to dopadlo tak, ako to dopadlo, že máme jeden fungujúci štátik. A bolo by nám lepšie spolu, lenže bohužiaľ, ľudia sú takí sprostí, že všetko dovedú do zlého konca.
Pýtam sa to aj preto, lebo Praha a Česko Elán stále milujú. Cítite sa byť stále tou československou kapelou, ktorá kedysi pokorila v Československu aj slávny Olympic?
Tak to určite, to určite. Dnes veľké štadióny a haly vypredáva iba Elán a Kabát, nikto iný. Chválabohu, aj po 40 rokoch sa cítime ako vtedy.
Ako dnes vnímate česko-slovenské vzťahy? Sú lepšie ako za spoločného štátu alebo horšie?
Hmm, ťažko povedať, v mnohom je to lepšie. Lenže problém je, že Česi zabúdajú po slovensky. Dnes mladí ľudia v Česku nerozumejú po slovensky. Pritom Slováci vždy rozumejú po česky, lebo vždy mali kultúru z Čiech, literatúru, filmy a všetko a Česi jednoducho zabúdajú po slovensky.
Pýtam sa na to aj preto, lebo práve mnohí politici dnes vyhlasujú, že naše vzťahy sú lepšie ako za spoločného štátu, že aj tak sme súčasťou tej istej EÚ. Ale pamätáme si začiatok 90. rokov, na pomlčkovú vojnu, keď si mnohí nevedeli prísť na meno. Lenže vy ste boli aj vtedy v kurze, aj teraz ste stále v kurze a v Česku vás stále milujú. Takže z tohto pohľadu, ako sa tie vzťahy zmenili?
No pre nás sa nezmenili! My máme v Česku stále všetko vypredané a máme tam svoje publikum, ktoré milujeme a, chválabohu, Česi spievajú s nami – po slovensky! To je dnes obrovský úspech.
Teraz na inú tému. Je správne, ak Veľká Británia na základe brexitu opustí EÚ? Hoci Briti dostali v kampani klamlivé a skreslené informácie… Nejde podľa vás o jeden veľký podvod?
Podľa mňa ide o typicky britskú psychológiu, že oni sú takíto už dvetisíc rokov. Celý svet vykradli, kolonizovali, odrbali a vždy takí zostanú. Oni sú ale silný národ a neboja sa. No a že konajú nesprávne, to je druhá vec. To je ale náš problém! Oni podľa mňa z toho vyťažia plus.
Keby ste si mohli vybrať nejakú krajinu, kde by ste chceli žiť, ktorá by to bola?
Kým žil Fidel Castro, tak na Kube a teraz – Slovensko.
Ako sa momentálne cítite? Vnímam, že opäť jazdíte dobrými športovými autami s veľkým výkonom. Nemáte z jazdenia strach?
Nie! Prečo?
Pýtam sa to čisto ľudsky, prekonali ste po tej vážnej nehode nejakú bariéru?
Ja si to absolútne nepamätám. Neviem ani, ako sa to stalo. Išiel som zo štúdia, kde sme mixovali Vodu, čo ma drží nad vodou, idem si pomaličky na motorke a naraz tma a po dvoch mesiacoch sa zobudím a som dolámaný a nanovo sa učím chodiť, päť operácií a tak ďalej. Ale nepamätám si z tej nehody vôbec nič! Ale nemám dnes s jazdením žiadny problém.
Takže keď si dnes sadnete za volant, máte reset a vnímate naozaj iba vašu jazdu. Máte z nej radosť?
Prirodzene, ja celý život šoférujem, závodil som 10 rokov na pretekárskych okruhoch, vyjazdil som majstra Slovenska v triede N do 1600 ccm. Takže nemám ani strach, ani zábrany, absolútne.
Ako si spomínate na vaše pretekárske časy?
Jazdil som napríklad v jednom tíme aj s Jirkom Malchárkom, všetko to bolo veľmi ťažké a drahé, ale zásadnú vec ma naučil Dodo Studenič. Videl, ako jazdím a prišiel za mnou a povedal mi: „Jožo, ja ti tie zrkadlá dolámem! Ty sa stále pozeráš do zrkadla, kto ťa má predbehnúť, ser na to zrkadlo, to neni pre teba, ty sa kukaj dopredu!“… A fakt, to je pravda, srať na to, čo ostatní! Ja idem a není Boha, kto by ma predbehol! (smiech..) Konec, to je celé!
To znamená, že táto vlastnosť sa vám preniesla aj do života, že sa neobzeráte dozadu, ale dopredu?
Áno. Čo bolo, bolo, ale ja žijem pre tento okamih, tak tri dni dopredu a to je všetko… A to je podstatné. A čo bolo, to si nepamätám, respektíve kašlem na to!
Celkom na záver, čo by ste odkázali Slovákom, aby sa posilnilo ich sebavedomie, lebo to vyzerá tak, že mnohým buď chýba, alebo sa stráca?
Silnejšieho nezbiješ, ale skúsiť to musíš.. Nevzdávajte sa!
Zdroj (1)
[wp_ad_camp_1]
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.