Jihoafrická republika v současné době čelí hrozbě občanské války kvůli častým výpadkům proudu a možného úplného selhání elektrické sítě, uvedl v pondělí 27.2. server Express.co.uk.

Západní velvyslanectví, včetně velvyslanectví USA a Austrálie, radí svým občanům, aby se připravili na delší výpadky elektřiny a vytvořili si zásoby potravin a vody na několik dní. Doporučují během této energetické krize zůstat v pohotovosti.

V zemi dochází k častým výpadkům proudu trvajících i přes šest hodin, což vedlo k velké energetické krizi, následovaly masové protesty a občanské nepokoje.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyhlásil 9. února s okamžitou platností celostátní „nouzový stav“ v důsledku vážného nedostatku elektřiny v zemi.

Státní energetická společnost Eskom byla podle serveru news.com.au nucena zavést přerušované výpadky proudu, které trvají až 12 hodin.

Australské ministerstvo zahraničních věcí a obchodu začátkem tohoto měsíce uvedlo:

„V celé Jihoafrické republice dochází k výpadkům elektrické energie (load shedding), které postihují soukromá obydlí, podniky, městské osvětlení, semafory i hotely.

„Výpadky proudu mohou ovlivnit dostupnost vody, připojení k internetu, pokrytí mobilní telefonní sítě, dostupnost pohonných hmot, bezpečnostní prvky v obytných domech a zásobování potravinami.“

Ministerstvo rovněž varovalo, že tyto výpadky proudu mohou vést k nárůstu kriminality: Například dopravní zácpy způsobené výpadky proudu poskytují příležitosti pro trestné činy např. výtržnictví a krádeže.

„Obydlí se mohou stát ve chvíli, kdy nefunguje osvětlení a bezpečnostní systémy velmi snadným terčem útoků. Pokračující podmínky vedly k nárůstu protestů, demonstrací a v některých případech i k občanským nepokojům zaznamenaných v celé zemi.“

Velvyslanectví USA navíc občanům doporučilo mít „k dispozici 3 litry pitné vody na osobu a den a zásoby trvanlivých potravin na minimálně 72 hodin. Dále léky a prostředky první pomoci“.

„Buďte si vědomi svého okolí, zkontrolujte a nastudujte evakuační plány a informujte se o záložním zdroji energie v místě svého ubytování (tj. generátory nebo solární energie).“

Zdroj: Insider Paper

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.