Německým vyšetřovatelům se podařilo najít a identifikovat plavidlo, které se podílelo na bombovém útoku na plynovody Nord Stream a Nord Stream 2. Média tvrdí, že stopy vedou na Ukrajinu.

Vyšetřovatelé se domnívají, že k útoku na plynovody byla použita jistá jachta pronajatá od polské společnosti, kterou zřejmě vlastní dva Ukrajinci. Podle předběžných zpráv byla operace na moři provedena skupinou šesti osob – pěti mužů a jedné ženy, uvedl Die Zeit.

Tým se skládal z kapitána, dvou potápěčů, dvou asistentů a lékaře. Na místo údajně přivezli výbušniny a nastražili je. Zločinci při pronájmu lodi použili falešné pasy.

Uvádí se také, že jedním z členů posádky byl důstojník ukrajinských speciálních sil.

Rádi bychom upozornili, že Ukrajina již oficiálně popřela svou účast na teroristickém činu. Poradce vedoucího prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak uvedl, že Kyjev „nemá s neštěstím v Baltském moři nic společného a nemá žádné informace o „proukrajinských teroristických skupinách“.

Německá publikace zároveň nevylučuje, že stopa může být falešná. Někdo se může záměrně snažit hodit to na Ukrajinu.

Je třeba poznamenat, že nová „ukrajinská stopa“ skutečně vypadá jako něčí objednávka. Ve stejný den o možném zapojení Ukrajiny informovaly hned dvě významné západní noviny. Jsou to americké The New York Times, které slouží zájmům demokratů, kteří v současnosti ovládají Bílý dům, a německý Die Zeit.

Ukrajina přitom zjevně nemá technické prostředky ani odborné znalosti k tomu, aby umístila bombu ve velké hloubce a zneškodnila tak plynovod. Je možné, že se americká administrativa v době před nadcházejícími prezidentskými volbami snaží tímto způsobem přenést odpovědnost za svůj útok na Kyjev a zachránit pověst amerického prezidenta Joea Bidena.

Již dříve americký investigativní novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, uvedl, že útok na plynovod Nord Stream zorganizovaly USA a Norsko a že k němu dal příkaz prezident Biden. Obě země následně podle očekávání jakoukoli účast na útoku popřely. Hersh nekomentoval zvěsti o možném zapojení Ukrajiny do bombardování plynovodů, ale při vyslechnutí této verze se prý hlasitě rozesmál.

Zdroj: tsagrad.tv

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.