Jihoafrická republika je pobouřena nedávným projevem místního revolučního socialistického politika, který vyzval své stoupence k zabíjení bělochů, včetně žen, dětí a dokonce i jejich domácích mazlíčků.

Andile Mngxitama, vůdce a zakladatel panafrické politické strany Black First Land First (BLF), několikrát používal drsný jazyk, když kritizoval bělochy. Avšak tentokrát se zdá, že ve svých komentářích zašel příliš daleko.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Během setkaní v Potchefstroomu, které proběhlo o víkendu, slíbil, že za každého černocha zabijí pět bělochů. Politik zřejmě odkazoval na neslavné taxi války, které trvaly v zemi mezi sdruženími taxikářů a individuálních taxikářů minibusů.

„Zabijeme jejich děti, zabijeme jejich ženy, zabijeme jejich psy, zabijeme jejich kočky… zabijeme všechno, co najdeme na své cestě,“ pokračoval Mngxitama se svou zuřivou tirádou.

Jeho řeč vyvolala silnou kritiku široké veřejnosti a sociálních médií, byla označena za podněcování ke genocidě bělochů.

Nyní Mngxitama čelí obviněním z nenávistných projevů. Vystoupila proti němu Jihoafrická komise pro lidská práva (SAHRC), která hodlá vést případ k Nejvyššímu soudu rovnosti (The Equality Court). „Tato prohlášení poškozují sociální soudržnost a podkopávají národní jednotu v této zemi,“ řekl pozorovatel ve čtvrtek.

K obviněním se také připojily Demokratická aliance (DA) a Lidový kongres (Cope), které také obviňují Mngxitama z projevů nenávisti a podněcování k násilí.
Jeho účet na Twitteru byl zablokován, což schválila řada uživatelů a uvedla, že v Jihoafrické republice nebude tolerovat rasisty.

zdroj: 9

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.