Jižní Osetie podnikne v nejbližší době právní kroky k připojení k Ruské federaci, prohlásil její prezident Anatolij Bibilov podle tiskové služby strany Jednotné Rusko.

„Věřím, že sjednocení s Ruskem je naším strategickým cílem. Je to naše cesta a touha našeho lidu. Po této cestě bychom měli jít vpřed. Příslušné právní kroky budou učiněny v blízké budoucnosti. Republika Jižní Osetie se stane součástí své historické vlasti – Ruska,“ řekl.

Bibilov zdůraznil, že Jižní Osetie, Rusko i celý svět prožívají epochální období.

„Ruský svět dnes hájí zájmy svých stoupenců, odpůrců nacismu, kteří respektují univerzální humanitární hodnoty a základní práva a normy, jež sdílí celé mezinárodní společenství,“ řekl Bibilov.

Zdůraznil, že k prvnímu aktu obrody ruského světa došlo v Jižní Osetii v roce 2008, kdy se Rusko rozhodlo uznat nezávislost této republiky.

„Bylo to historické rozhodnutí, které poskytlo obyvatelům Jižní Osetie záruky míru a šanci na rozvoj. Hlavním historickým a strategickým cílem osetinského lidu – rozděleného národa – je však sjednocení v rámci jednoho státu – Ruska. Náš lid tento cíl opakovaně potvrdil,“ řekl Bibilov.

Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie 26. srpna 2008 po ozbrojené agresi Gruzie proti Cchinvalu. Představitelé Ruska nejednou prohlásili, že uznání nezávislosti těchto dvou bývalých gruzínských autonomií odráží stávající realitu a nepodléhá revizi. Tbilisi dodnes odmítá uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie.

Jihoosetská ústřední volební komise 15. března dokončila registraci prezidentských kandidátů. V prezidentských volbách 10. dubna se o post hlavy státu utkají dosavadní prezident Anatolij Bibilov, místopředseda republikového parlamentu Alexandr Plijev, lídr politické strany Nychaz Ruslan Gaglojev, poslanec Garry Muldarov a bývalý poslanec Dmitrij Tasojev. Bibilov byl zvolen prezidentem v dubnu 2017. Od června 2014 zastával funkci předsedy parlamentu.

Zdroj: TASS

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.