Všichni Američané, kteří se v současné době nacházejí v Rusku a na Ukrajině, by měli okamžitě odjet, protože mohou být kvůli svému občanství sledováni ruskými bezpečnostními složkami, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zahraničí.

„Všichni američtí občané v Rusku a na Ukrajině by měli okamžitě odjet,“ oznámil mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na každodenním tiskovém brífinku ve Foggy Bottom.

Price uvedl, že cestovní doporučení pro USA byla aktualizována s ohledem na „zprávy“, že ruští bezpečnostní činitelé „vyčlenili a zadrželi“ občany USA jak na Ukrajině, tak v samotném Rusku.

Price dále uvedl, že USA jsou svědky toho, jak ruský prezident Vladimir Putin „znevažuje rovnost, svobodu projevu a lidská práva pro všechny“.

Zatímco cestovní doporučení ministerstva zahraničí pro Rusko bylo aktualizováno ve středu a vyzývá americké občany pobývající nebo cestující v této zemi, aby ji okamžitě opustili, doporučení pro Ukrajinu bylo naposledy aktualizováno 29. března a stále vyzývá tamní Američany pouze k registraci na americkém velvyslanectví.

V doporučení pro Rusko se jako hlavní důvod uvádí „invaze na Ukrajinu“. Jak Rusko, tak Ukrajina jsou již více než rok pod americkým doporučením „Stupeň 4 – necestovat“, a to kvůli pandemii Covid-19.

V úvodu svého vystoupení Price neupřesnil, jaké „zprávy“ vedly americkou vládu k oznámení této změny. Jedinou Američankou, o níž je známo, že ji ruské úřady v posledních týdnech zadržely, je basketbalová hvězda WNBA Brittney Grinerová.

Grinerová byla zatčena 17. února – týden před eskalací nepřátelských akcí na Ukrajině – na moskevském mezinárodním letišti Šeremetěvo za držení nelegálních drog. Podle ruské policie na její zavazadlo upozornil pes na vyhledávání drog a policie u ní našla náplně s konopným olejem do inhalátoru s vaporizérem. Grinerová byla obviněna z pašování drog a soud jí nařídil vazbu do 19. května.

Zdroj: RT.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.