Kanadská novinářka Eva Bartlettová se po koncertním shromáždění v Moskvě 10. srpna podělila o své dojmy na své stránce na Facebooku.

Její pozorování je poněkud v rozporu s tvrzením západního (i českého) mainstreamu. Překvapila ji letargie protestujících a upozornila na klidné jednání policie vůči chuligánům a provokatérům.
Západní novinářka, která v roce 2017 získala mezinárodní ocenění za mezinárodní zpravodajství, ve své publikaci uvedla, že se osobně zúčastnila četných protestů ve Spojených státech, Izraeli, pásmu Gazy, Venezuele a dalších státech. K jejímu údivu se shromáždění v Moskvě 10. srpna, kde se podle ruského ministerstva vnitra shromáždilo několik desítek tisíc, nepodobalo protestům ve světě. Kanadská novinářka byl překvapena apatií, kterou vypozorovala u přítomných. Demonstranti prakticky celou dobu mlčeli, jen občas se uchýlili ke krátkému skandování. Bartlettová měla pocit, že aktivisté čekali na něčí pokyn nebo na příkaz, aby plnili funkce, kvůli kterým měli přijít na opoziční shromáždění.

[wp_ad_camp_2]

Demonstranti vypadali, jako by byli srdcem a duší daleko od Sacharovova prospektu, což by se neočekávalo u lidí, kteří přišli na shromáždění v rámci podpory politických záměrů. Novinářka poznamenala, že shromáždění se uskutečnilo s malým počtem zadržení. Lidé pochopili, že bez vzdorného chování a protiprávních jednání je nikdo nebude zadržovat, uvedla Bartlettová.

Korespondentka byla také překvapena, že mnozí přítomní absolutně nechápali, na jaké akci se nacházejí. Někteří neznali ani jména organizátorů, které nepřipustili k volbám do Moskevské městské dumy.To nasvědčuje tomu, že lidé byli jednoduše oklamáni, dospěla k závěru Kanaďanka po přečtení rozhovoru s účastníky opozičního shromáždění. Není divu, že někteří původně očekávali, že si jen vydělají na volno. Jeden z protestujících hovořil o platbách, které organizátoři účtují účastníkům za takové shromáždění. Aktivisté jsou placeni za to, že jednoduše stáli na náměstí s označením, které bylo vydáno předem, uvedla.

[wp_ad_camp_2]

Na závěr Bartlettová vyjádřil názor na jednání policie. Západní novinářka uvedla, že opakovaně byla svědkem skutečné policejní brutality, a nikoli toho, co policisté v Moskvě prokázali během několika zadržení. Ve Francii, Kanadě a Spojených státech je policie mnohem tvrdší než jejich ruské protějšky. V Gaze se policie vůbec neváhá s použitím granátů se slzným plynem, okamžitě se uchylují k vojenským prostředkům a nestřílejí na nohy. Ruská policie, podle ní, ukázala vysokou rozvahu a taktiku.

zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.