Prezidentovi Kiskovi uložil Ústavný súd povinnosť vymenovať troch ústavných sudcov z parlamentom navrhnutých kandidátov. V prvej várke mal vybrať z piatich sudcovských kandidátov dvoch a v druhej várke mal vybrať z dvojice Laššáková-Mamojka jedného. Miesto toho vymenoval aj Laššákovú aj Mamojku a z prvej várky len Ďuriša. Svoju neochotu vymenovať nových sudcov pritom stále zdôvodňoval nedostatkom ich odbornosti, ale vo finále napokon miesto kvalifikovaných sudcov zvolil dvoch politikov, navyše znovu protiústavne.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Na objasnenie tohto kroku a aké z toho vyplynú následky, sme sa opýtali sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Pokiaľ ide o nomináciu pána Mamojku a pani Laššákovej, Kiska ich nechcel vymenovať, lebo nechcel spolitizovaný Ústavný súd a teraz vymenoval práve týchto dvoch politikov a znovu protiústavne, čo bude mať negatívne dôsledky. Parlament mu totiž na dve etapy predložil kandidátov a preto mal postupovať etapovite. A on miesto sudcov vymenuje dvoch politikov!

V prvej etape mu boli navrhnutí šiesti adepti a mal vymenovať troch sudcov. Navrhnutí boli sudcovia Baricová, Volkai, Sopoliga, Fulcová, Bernát a Ďuriš. Vtedy vymenoval iba Baricovú. Z tých zvyšných piatich mal teraz vybrať ešte dvoch a vybral len Ďuriša.

Potom bola druha várka. Za odchádzajúceho sudcu Dobríka mu parlament predložil na výber Laššákovú a Mamojku a z nich mohol vybrať len jedného a on vybral obidvoch.  Čiže zjavne porušil ústavu. Teraz štyria sudcovia z prvej várky podajú ústavnú sťažnosť, že boli porušené ich práva, lebo ani jeden z nich nebol vybraní a Ústavný súd im musí vyhovieť. Ak chce Ústavný súd pôsobiť kontinuálne a predvídateľne, bude musieť zrušiť Kiskove rozhodnutie o vymenovaní Laššákovej a Mamojku.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Keby nevybraní sudcovia nepodali sťažnosť tak sa stane, že keď Laššáková alebo Mamojka začnú pracovať v senáte, tak každý ústavný sťažovateľ môže namietnuť tento senát a povedať, že sudca Mamojka, alebo Laššáková je neústavne zvolený a namietať ho.  Námietkový senát to bude musieť uznať, lebo prezident rozhodol tak, že nevieme či má byť Mamojka alebo Laššáková, lebo môže byť z nich iba jeden.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.