;

Prezidentovi Kiskovi uložil Ústavný súd povinnosť vymenovať troch ústavných sudcov z parlamentom navrhnutých kandidátov. V prvej várke mal vybrať z piatich sudcovských kandidátov dvoch a v druhej várke mal vybrať z dvojice Laššáková-Mamojka jedného. Miesto toho vymenoval aj Laššákovú aj Mamojku a z prvej várky len Ďuriša. Svoju neochotu vymenovať nových sudcov pritom stále zdôvodňoval nedostatkom ich odbornosti, ale vo finále napokon miesto kvalifikovaných sudcov zvolil dvoch politikov, navyše znovu protiústavne.

 

 

Na objasnenie tohto kroku a aké z toho vyplynú následky, sme sa opýtali sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Pokiaľ ide o nomináciu pána Mamojku a pani Laššákovej, Kiska ich nechcel vymenovať, lebo nechcel spolitizovaný Ústavný súd a teraz vymenoval práve týchto dvoch politikov a znovu protiústavne, čo bude mať negatívne dôsledky. Parlament mu totiž na dve etapy predložil kandidátov a preto mal postupovať etapovite. A on miesto sudcov vymenuje dvoch politikov!

V prvej etape mu boli navrhnutí šiesti adepti a mal vymenovať troch sudcov. Navrhnutí boli sudcovia Baricová, Volkai, Sopoliga, Fulcová, Bernát a Ďuriš. Vtedy vymenoval iba Baricovú. Z tých zvyšných piatich mal teraz vybrať ešte dvoch a vybral len Ďuriša.

Potom bola druha várka. Za odchádzajúceho sudcu Dobríka mu parlament predložil na výber Laššákovú a Mamojku a z nich mohol vybrať len jedného a on vybral obidvoch.  Čiže zjavne porušil ústavu. Teraz štyria sudcovia z prvej várky podajú ústavnú sťažnosť, že boli porušené ich práva, lebo ani jeden z nich nebol vybraní a Ústavný súd im musí vyhovieť. Ak chce Ústavný súd pôsobiť kontinuálne a predvídateľne, bude musieť zrušiť Kiskove rozhodnutie o vymenovaní Laššákovej a Mamojku.

 

 

Keby nevybraní sudcovia nepodali sťažnosť tak sa stane, že keď Laššáková alebo Mamojka začnú pracovať v senáte, tak každý ústavný sťažovateľ môže namietnuť tento senát a povedať, že sudca Mamojka, alebo Laššáková je neústavne zvolený a namietať ho.  Námietkový senát to bude musieť uznať, lebo prezident rozhodol tak, že nevieme či má byť Mamojka alebo Laššáková, lebo môže byť z nich iba jeden.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.