…..a blesky nelítají vodorovně nad zemí  200-500 metrů a to bez hromu. Bylo by dobré se podívat na katastrofální obrázky z Polska kam se přestěhovaly bouře po ničení nad Českou republikou….

12:54

Mimo jiné si mnoho lidí všimlo, že nebe dunělo nepříjemným nízkofrekvenščním zvukem a blesky neměly hromy. Zajímavé, že ano. Dle měření v jedné nejmenované laboratoři bylo nebe nad Evropou vysoce pozitivně přebito…..

[wp_ad_camp_1]

Skaut o tragédii v táboře: Vedoucí oživovali dívky, pomoc si razila cestu šest hodin

[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
[wp_ad_camp_1]
 [wp_ad_camp_1]

Skaut Tomek (11) je jedním z těch, kteří přežili hororovou noc v táboře nedaleko polské obce Suszek. V noci na sobotu se tu prohnala krátká, ale ničivá bouře. A na jeden ze stanů, ve kterém spaly dvě dívky, spadl strom a obě zabil. Tomek pro polská média popsal, jak se o zbytek dětí starali vedoucí. A také to, že si pomoc musela razit cestu k dětem šest hodin.

„Žádný stan nestál rovně, všechny byly ohnuté. Pomoc přijela v pět ráno. Nejprve odvezli do nemocnice ty nejvíce zraněné, to bylo asi sedm lidí. Pak postupně odváželi mokré, nejmladší, teprve potom ty nejstarší,“ přiblížil noc, při níž zemřely dvě skautky, účastník tábora Tomek (11) pro TVP Info.

Tábor byl poničen a odříznut od pomoci poté, co se tudy prohnala silná bouře a vítr vyvracel a lámal stromy. Vše trvalo přitom jen zhruba deset minut. Stromy následně blokovaly silnice i příjezd pomoci, kromě dvou mrtvých dívek bylo dalších 37 lidí zraněno.

„Měli jsme utíkat tam, kde je stromů méně“

„Minulou noc nás vzbudili vedoucí, shromáždili jsme se před stany a viděli všude polámané stromy. Řekli nám, abychom utíkali tam, kde je stromů méně. Tam jsme čekali asi hodinu. Řekli nám, co máme dělat, a nikomu se nic nestalo,“ řekl Tomek.

Situaci v obci Suszek natočila uživatelka Twitteru:

„Pak jsme šli do mladého lesa, rostou tam jen malé borovice, takže jsme byli v bezpečí. Na chvíli jsme usnuli, ale všichni jsme byli mokří, protože pršelo, tak jsme zapálili oheň a zavolali hasiče. Jeli k nám šest hodin, protože museli odstraňovat z cesty stromy. Volali jsme v jedenáct večer, přijeli v pět ráno,“ doplnil chlapec, který přiznal, že na zpustošený tábor byl deprimující pohled. Hasiči vzali účastníky tábora do jedné ze škol a dali jim najíst.

Tábor v polské obci Suszek jihozápadně od Gdaňsku byl schválen školskou radou v souladu se všemi předpisy. Vedoucími byli pedagogové s oprávněním vykonávat své funkce. Napsala následně v prohlášení skautská organizace pořádající tábor.

Podle mluvčího vedoucí poté, co obdrželi informace o možném ohrožení tábora, začali připravovat evakuaci a řídili se vnitřními postupy pro řešení takové situace.

Vedoucí odnesli z tábora spacáky a zapálili oheň

Bouře začala kolem jedenácté hodiny večer a přišlo oznámení záchranné služby. Vedoucí realizovali evakuaci, snažili se dětem poskytnout vhodnou psychologickou péči a komfort, než přijela pomoc. Z tábora odnesli přikrývky a spacáky a zapálili oheň.

Kolem jedné hodiny v noci jim přišli na pomoc obyvatelé nedaleké vesnice. Společně s některými vedoucími prozkoumali tábor. Některé zraněné se jim podařilo vytáhnout zpod stromů. Když našli těla dvou dívek, snažili se jim poskytnout první pomoc a začali je oživovat.

Vzhledem k velmi složitým podmínkám ale přijela pomoc až ráno. Podle mluvčího skautů trvala bouře jen asi 10 minut, nikdo ale neočekával, že bude tak ničivá. „Museli jsme se prodírat kilometry lesem, mezi padajícími stromy,“ popsal situaci vedoucích předseda tamních skautů Adam Kralisz.

V neděli ve 20:15 se v dominikánském klášteře v Lodži uskuteční mše za oběti bouře a všechny raněné a jejich rodiny. Britská skautská federace vyhlásila smutek.

V důsledku bouří zemřeli v Polsku ještě další tři lidé, všichni v důsledku popadaných stromů. Dalších deset bylo zraněno. Šlo o jednolitvé incidenty po celém severu Polska.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.