Krajiny G7,teda USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Veľká Británia, a s nimi Austrália, sa dohodli na obmedzení ceny ruskej ropy dodávanej po mori na 60 dolárov za barel. Zároveň sa dohodli, že limit je možné upraviť.

„Budúci týždeň koalícia pre obmedzenie cien zakáže širokú škálu služieb vrátane námorného poistenia a obchodného financovania súvisiacich s námornou dopravou ropy ruského pôvodu. Ak kupujúci prekročia cenu 60 dolárov za barel,“ uviedlo Ministerstvo financií USA.

Schválenie limitu už odsúhlasila i EÚ. Síce po veľmi dlhej diskusii, ale napokon predsa. Debata sa pohybovala pri strope 70 dolárov v prípade Grécka a tradične Rusom neprajúci Poliaci a Balti navrhovali 30 dolárov.

Európania a Američania nestanovujú strop pre seba

USA už od apríla prestali nakupovať akékoľvek ruské energetické zdroje. A Európania uvalili embargo na ruskú ropu dodávanú po mori od 5. decembra. Súčasne so zavedením cenového stropu. Európa tak úplne prestane nakupovať ropu dovážanú po mori z Ruska. Okrem niekoľkých krajín, ktoré dostali výnimku.

Kanada napríklad ruskú ropu nikdy nepotrebovala. Briti zastavili nákupy v lete hneď po Američanoch. Lenže Japonsko sa nezaobíde bez ruskej ropy a zemného plynu. Takže bude naďalej odoberať ropu zo Sachalinu-1.

Veľká Británia nakupuje ruskú ropu tajne

Cez Holandsko a Belgicko a dokonca i Poľsko a Estónsko. Britské spoločnosti to v podstate ani veľmi netajili. Prísny zákaz nákupu vlastne ani neexistuje. Dovozné pravidlá pritom zaväzujú určiť nie krajinu pôvodu, ale krajinu, z ktorej bola zásielka vykonaná.

Samozrejme, po zavedení embarga budú problémy s dodávkami cez európske krajiny, ale biznis je biznis. Takže sa určite nájde nejaký spôsob.

Kto potom bude nakupovať ruskú ropu pod stanoveným stropom. Keď členovia koalície buď vôbec nedodržiavajú embargo, alebo ruskú ropu nikdy nekupovali. Alebo si vyjednali výnimku.

Taká Austrália v minulom roku nakúpila z Ruska asi 300 tisíc ton ropy. Pre porovnanie, India v máji kúpila 25 miliónov ton.

Pre koho je cenový strop

Naozaj na Západe snívali, že sa k nemu pripoja hlavní kupujúci? Teda Čína a India. Čína napríklad nikdy nedodržiavala protiiránske sankcie.

Okrem toho neexistujú žiadne sankcie za nákup ruskej ropy za cenu nad stropom. Vzťahujú sa iba na krajiny, ktoré sa pripojili ku „koalícii“. Američania veľmi aktívne pracujú, aby do nej zapojili aj Južnú Kóreu a Nový Zéland.

Pre krajiny, ktoré sa ozaj pripojili, naozaj existuje zákaz nielen nákupu nad stropom, ale aj prepravy a poistenia takejto ropy. Preto Grécko toľko protestovalo. Pretože má takmer štvrtinu svetovej tankerovej flotily. Lenže hlavné poisťovne sú registrované vo Veľkej Británii.

Takže India, ktorá nechce podporovať cenový strop, bude musieť riešiť problémy s dopravou ropy.

Ako uviedlo Ministerstvo financií USA, cieľom je obmedziť príjem Ruska a „zabezpečiť dostupnosť dodávok ropy do krajín s nízkymi a strednými príjmami“.

Takže USA sú presvedčené, že Rusko má na výber iba z dvoch možností. Predávať ropu za stanovenú cenu alebo nižšiu s využitím služieb dodávateľov z krajín G7. Alebo využívať služby dodávateľov, ktorí nie sú z krajín G7. Ktorých rozsah je obmedzený, drahší a menej spoľahlivý.

Rusko ale opakovane uviedlo, že nebude predávať ropu pod svoju trhovú hodnotu. A nebude spolupracovať s tými, ktorí podporujú netrhové mechanizmy.

Z tankera do tankera

Mimochodom, ešte vždy je po ruke starý dobrý spôsob prelievania z jedného tankera do druhého uprostred mora. Takže ruská ropa jednoducho dorazí k zákazníkovi podľa dokumentov, ktoré už nie sú ruské. Okrem toho nič nebráni samotným kupujúcim vytvárať falošných predajcov, ktorí budú nakupovať za normálnu cenu a predávať za zníženú.

USA tvrdia, že vyvinuli mechanizmus na kontrolu toho, že ruská ropa, ktorú prepravujú dodávatelia z krajín „koalície“, bola zakúpená za cenu, ktorá nie je vyššia ako limit. Znie to veľmi pochybne.

Podľa zdrojov Financial Times už má Rusko k dispozícii viac ako sto tankerov. Otázka poistenia je ešte jednoduchšia. Keďže ide len o dohodu na papieri.

Američania si boli na jar úplne istí, že ich celý svet okamžite podporí v „izolácii“ Ruska. A sami sa ponáhľali ukázať príklad uvalením embarga na ruskú ropu.

Ale veľa krajín, ktoré síce navonok s USA spolupracujú, nemajú v úmysle zničiť svoje ekonomiky. Dokonca aj najbližší americkí spojenci v Európe naťahajú čas už od začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine.

USA si strelili do vlastnej nohy

Zjavne očakávajú, že to isté urobia aj ich „naoko“ spojenci. Preto bolo potrebné zachrániť si tvár. Preto prišli s cenovým stropom. V podstate spojencom povedali, že ak sa nechcete vzdať ruskej ropy, aspoň nenechajte Rusko, aby na nej zarobilo peniaze. Ale aj tu sa ukázalo, že USA nenašli veľa pochopenia.

Washington si však môže trocha vydýchnuť. Podarilo sa mu vykresliť „víťazstvo“ nad Ruskom a vyhnúť sa chaosu na trhoch.

USA samé trpia vlastnou hlúposťou opustením ruskej ropy. Sú nútené hľadať jej náhradu a zastaviť predaj vlastných zásob. Pridajte k tomu nôž do chrbta od rozhodnutia Saudských Arabov a OPEC+ znížiť ťažbu. Ďalej pomalé odklonenie Číny od politiky „nulovej tolerancie covidu“. A máte výborné podmienky pre dokonalú búrku na trhu.

Mimochodom, Saudi nevrazili Američanom iba nôž do chrbta. Ale rovno veľký meč. Podľa agentúry Bloomberg objem vývozu ropy z tejto krajiny do USA a Číny minulý mesiac prudko klesol.

To znamená, že Čína bude kupovať ešte viac ropy z Ruska. A USA si budú musieť buď utiahnuť opasok, alebo stratiť tvár zrušením sankcií voči Venezuele alebo Iránu.

Radikálny scenár

Do úvahy prichádza i možnosť, že USA a EÚ začnú medzi sebou navzájom obchodnú vojnu o ropu. Čo sa môže ukázať ako šok pre Západ a možno i celú svetovú ekonomiku.

A všetko kvôli čomu. Len pre detinské potrestanie Ruska? A ak zamýšľaný plán nefunguje, tak v konečnom dôsledku potrestáme len sami seba?

Pri všetkej úcte, to nie je veľmi rozumné.

Zdroj: REN.tv

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.