Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Kolektívna samovražda Západu – Obmedzenia dovozu a cien ropy
Krajiny G7,teda USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Veľká Británia, a s nimi Austrália, sa dohodli na obmedzení ceny ruskej ropy dodávanej po mori na 60 dolárov za barel. Zároveň sa dohodli, že limit je možné upraviť.
„Budúci týždeň koalícia pre obmedzenie cien zakáže širokú škálu služieb vrátane námorného poistenia a obchodného financovania súvisiacich s námornou dopravou ropy ruského pôvodu. Ak kupujúci prekročia cenu 60 dolárov za barel,“ uviedlo Ministerstvo financií USA.
Schválenie limitu už odsúhlasila i EÚ. Síce po veľmi dlhej diskusii, ale napokon predsa. Debata sa pohybovala pri strope 70 dolárov v prípade Grécka a tradične Rusom neprajúci Poliaci a Balti navrhovali 30 dolárov.
Európania a Američania nestanovujú strop pre seba
USA už od apríla prestali nakupovať akékoľvek ruské energetické zdroje. A Európania uvalili embargo na ruskú ropu dodávanú po mori od 5. decembra. Súčasne so zavedením cenového stropu. Európa tak úplne prestane nakupovať ropu dovážanú po mori z Ruska. Okrem niekoľkých krajín, ktoré dostali výnimku.
Kanada napríklad ruskú ropu nikdy nepotrebovala. Briti zastavili nákupy v lete hneď po Američanoch. Lenže Japonsko sa nezaobíde bez ruskej ropy a zemného plynu. Takže bude naďalej odoberať ropu zo Sachalinu-1.
Veľká Británia nakupuje ruskú ropu tajne
Cez Holandsko a Belgicko a dokonca i Poľsko a Estónsko. Britské spoločnosti to v podstate ani veľmi netajili. Prísny zákaz nákupu vlastne ani neexistuje. Dovozné pravidlá pritom zaväzujú určiť nie krajinu pôvodu, ale krajinu, z ktorej bola zásielka vykonaná.
Samozrejme, po zavedení embarga budú problémy s dodávkami cez európske krajiny, ale biznis je biznis. Takže sa určite nájde nejaký spôsob.
Kto potom bude nakupovať ruskú ropu pod stanoveným stropom. Keď členovia koalície buď vôbec nedodržiavajú embargo, alebo ruskú ropu nikdy nekupovali. Alebo si vyjednali výnimku.
Taká Austrália v minulom roku nakúpila z Ruska asi 300 tisíc ton ropy. Pre porovnanie, India v máji kúpila 25 miliónov ton.
Pre koho je cenový strop
Naozaj na Západe snívali, že sa k nemu pripoja hlavní kupujúci? Teda Čína a India. Čína napríklad nikdy nedodržiavala protiiránske sankcie.
Okrem toho neexistujú žiadne sankcie za nákup ruskej ropy za cenu nad stropom. Vzťahujú sa iba na krajiny, ktoré sa pripojili ku „koalícii“. Američania veľmi aktívne pracujú, aby do nej zapojili aj Južnú Kóreu a Nový Zéland.
Pre krajiny, ktoré sa ozaj pripojili, naozaj existuje zákaz nielen nákupu nad stropom, ale aj prepravy a poistenia takejto ropy. Preto Grécko toľko protestovalo. Pretože má takmer štvrtinu svetovej tankerovej flotily. Lenže hlavné poisťovne sú registrované vo Veľkej Británii.
Takže India, ktorá nechce podporovať cenový strop, bude musieť riešiť problémy s dopravou ropy.
Ako uviedlo Ministerstvo financií USA, cieľom je obmedziť príjem Ruska a „zabezpečiť dostupnosť dodávok ropy do krajín s nízkymi a strednými príjmami“.
Takže USA sú presvedčené, že Rusko má na výber iba z dvoch možností. Predávať ropu za stanovenú cenu alebo nižšiu s využitím služieb dodávateľov z krajín G7. Alebo využívať služby dodávateľov, ktorí nie sú z krajín G7. Ktorých rozsah je obmedzený, drahší a menej spoľahlivý.
Rusko ale opakovane uviedlo, že nebude predávať ropu pod svoju trhovú hodnotu. A nebude spolupracovať s tými, ktorí podporujú netrhové mechanizmy.
Z tankera do tankera
Mimochodom, ešte vždy je po ruke starý dobrý spôsob prelievania z jedného tankera do druhého uprostred mora. Takže ruská ropa jednoducho dorazí k zákazníkovi podľa dokumentov, ktoré už nie sú ruské. Okrem toho nič nebráni samotným kupujúcim vytvárať falošných predajcov, ktorí budú nakupovať za normálnu cenu a predávať za zníženú.
USA tvrdia, že vyvinuli mechanizmus na kontrolu toho, že ruská ropa, ktorú prepravujú dodávatelia z krajín „koalície“, bola zakúpená za cenu, ktorá nie je vyššia ako limit. Znie to veľmi pochybne.
Podľa zdrojov Financial Times už má Rusko k dispozícii viac ako sto tankerov. Otázka poistenia je ešte jednoduchšia. Keďže ide len o dohodu na papieri.
Američania si boli na jar úplne istí, že ich celý svet okamžite podporí v „izolácii“ Ruska. A sami sa ponáhľali ukázať príklad uvalením embarga na ruskú ropu.
Ale veľa krajín, ktoré síce navonok s USA spolupracujú, nemajú v úmysle zničiť svoje ekonomiky. Dokonca aj najbližší americkí spojenci v Európe naťahajú čas už od začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine.
USA si strelili do vlastnej nohy
Zjavne očakávajú, že to isté urobia aj ich „naoko“ spojenci. Preto bolo potrebné zachrániť si tvár. Preto prišli s cenovým stropom. V podstate spojencom povedali, že ak sa nechcete vzdať ruskej ropy, aspoň nenechajte Rusko, aby na nej zarobilo peniaze. Ale aj tu sa ukázalo, že USA nenašli veľa pochopenia.
Washington si však môže trocha vydýchnuť. Podarilo sa mu vykresliť „víťazstvo“ nad Ruskom a vyhnúť sa chaosu na trhoch.
USA samé trpia vlastnou hlúposťou opustením ruskej ropy. Sú nútené hľadať jej náhradu a zastaviť predaj vlastných zásob. Pridajte k tomu nôž do chrbta od rozhodnutia Saudských Arabov a OPEC+ znížiť ťažbu. Ďalej pomalé odklonenie Číny od politiky „nulovej tolerancie covidu“. A máte výborné podmienky pre dokonalú búrku na trhu.
Mimochodom, Saudi nevrazili Američanom iba nôž do chrbta. Ale rovno veľký meč. Podľa agentúry Bloomberg objem vývozu ropy z tejto krajiny do USA a Číny minulý mesiac prudko klesol.
To znamená, že Čína bude kupovať ešte viac ropy z Ruska. A USA si budú musieť buď utiahnuť opasok, alebo stratiť tvár zrušením sankcií voči Venezuele alebo Iránu.
Radikálny scenár
Do úvahy prichádza i možnosť, že USA a EÚ začnú medzi sebou navzájom obchodnú vojnu o ropu. Čo sa môže ukázať ako šok pre Západ a možno i celú svetovú ekonomiku.
A všetko kvôli čomu. Len pre detinské potrestanie Ruska? A ak zamýšľaný plán nefunguje, tak v konečnom dôsledku potrestáme len sami seba?
Pri všetkej úcte, to nie je veľmi rozumné.
Zdroj: REN.tv
Plánovaný hladomor: Nemecko prikázalo farmárom zlikvidovať svoje farmy, lebo WEF žiada „koniec farmárčenia“.
Koordinovaný útok na svetové zásoby potravín sa tento týždeň zintenzívnil, keď nemecká vláda nariadila farmárom, aby drasticky znížili používanie hnojív v snahe naplniť program WEF.
https://cz24.news/planovany-hladomor-nemecko-prikazalo-farmarom-zlikvidovat-svoje-farmy-lebo-wef-ziada-koniec-farmarcenia/
pro ludka 9.12.2022 v 17:44 – dobrá připomínka. Osobně se domnívám, že některá zařízení již na volnou energii jedou. Např. HAARP, podzemní vojenská zařízení, možná i ponorky. A ty atomovky by taky mohly být vhodné, protože jenom málo lidí s tím přichází do styku, těm se dá podepsat papír o mlčenlivosti a trochu se jim přisypou peníze. Pak je upozorní, že jsou v rámci svého zařazení povinni strpět odposlechy a věřím tomu, že za těchto okolností o takových věcech nebudou mluvit ani ze snu.
Přišlo mi na e-mail V Bulharsku už padla vláda – u nás je to přísně tajná informace!!! Události v Bulharsku mají po pádu vlády tamního bruselského chráněnce Kirila Petkova rychlý spád. Jakmile ruská velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanová oznámila, že nevidí žádné problémy v obnovení plnohodnotného zásobování Bulharska plynem z Ruska, daly se události rychle do pohybu. Nový ministr energetiky Bulharska Rossen Hristov provedl ve velmi rychlém sledu překvapivé kroky, které jsou přesným opakem kroků vlády Petkova, která Bulharsko za účelem zničení Putina odpojila od ruského plynu. Ministr Hristov nejprve nechal zastavit “pro administrativní nesrovnalosti” výstavbu plynovodu do Řecka, kterou Bulharsku vnutily USA za předchozí vlády Petkova. Američané totiž chtěli do Bulharska přes Řecko dodávat svůj zkapalněný plyn. Hned poté Hristov zrušil kontrakty na dodávky plynu LNG, který se měl přes turecké a řecké přístavy dopravovat loděmi do Bulharska podle smluv uzavřených Petkovem – jako důvod zrušení smluv Hristov uvedl likvidační ceny, které si Bulharsko nemůže dovolit”. A do třetice Hristov oznámil, že dodávky ruského plynu do Bulharska jsou nevyhnutelné, a obvinil předchozí vládu Petkova, z úmyslného poškozování dobrých vztahů s Ruskem, a požádal Rusko o pomoc v boji proti energetické chudobě v nadcházející zimě. Bulharsko čekají nové volby a všichni politici vědí, že kdo sežene levný plyn a elektřinu, ten vyhraje. Brusel i Praha se obávají, že po Bulharsku bude obdobný vývoj následovat i… Číst vice »
carsten: To jsou zajímavé zprávy, raději nyní ještě něco doobjednám.
Americký investigativní novinář z Rebel News, Jeremy Loffredo, cestoval do Moskvy, aby zdokumentoval, jak „fungují“ sankce (video).
O tom, že nejde o sankce protiruské, ale protievropské, se můžeme přesvědčit nejen na základě rostoucí síly rublu, způsobené mimo jiné i vysokými cenami plynu a ropy, pro něž si již Rusko našlo nová odbytiště, ale i tím, že v ruských obchodech není tak prázdno, jak nám tvrdí propagandisté…
https://necenzurovanapravda.cz/2022/12/americky-novinar-cestoval-do-moskvy-aby-zdokumentoval-jak-funguji-sankce-video/
Dnes boli aj u nás na dedine,na juhu stredného Slovenska, preskúšané výstražné signály….cez miestny rozhlas. Ani nepamätám, kedy sa naposledy skúšali.