Kongres ukázal v pátek rozsah svého vyšetřování velkých technologických společností, a zveřejnil, že požaduje spousty dokumentů, včetně osobních e-mailů a další komunikace od desítek vrcholných vedoucích pracovníků.

Republikáni i demokraté ve sněmovní Komisi pro justici, která prošetřuje tržní sílu a chování společností, zaslala dopisy přímo Jeffovi Bezosovi z Amazonu, Tim Cookovi z Applu, Markovi Zuckerbergovi z Facebooku a Larrymu ze společnosti Google.

 

[wp_ad_camp_2]

Žádosti požadují veškerou komunikaci osmi vedoucích pracovníků v Amazonu, 14 v Applu, 15 z Facebooku a 14 z Googlu.

Se žádostí, která byla zveřejněna na webových stránkách Komise, zákonodárci poslali i ne tak „decentní“ zprávu, že za odpovědi budou odpovědní vedoucí pracovníci a že vyšetřování bude i nadále zveřejňováno. Je tedy potenciálně možné, že reputace těchto značek (firem) se může otřást.

Společnosti, které byly kdysi považovány za vzor americké vynalézavosti a obchodního ducha, jsou podezřelé ze šíření dezinformací, z nerespektování soukromí uživatelů a z účetních manipulací za účelem minimalizace daní. Prezident Trump a další Republikáni navíc obviňují některé ze společností z cenzurování hlasů konzervativců. (Šíření extrémního liberalismu vidíme dnes a denně všude kolem nás, pozn.red.)

 

 

[wp_ad_camp_2]

Obdobná šetření probíhají také na Ministerstvu spravedlnosti, u Federální obchodní komise a u generálních zástupců desítek států USA. Vyšetřování je teprve na začátku, ale je vážné. Jak daleko půjdou, co odhalí a zda se obvinění dostanou před soud, je nejisté.

Přeložila tereza | Více na: The New York Times

Fulford už před rokem psal, že tyto technologické giganty je třeba rozdrobit na menší části. 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.