Evropský parlament před chvílí hlasoval o přijetí Článků 11 a 13, které mohou zásadně změnit to, jaké možnosti budeme mít na internetu a kolik nás to bude stát. Kontroverzní články byly přijaty a nyní je jen otázkou, jak moc negativní dopad to bude mít.
[wp_ad_camp_2]
Dnes je velký „Den D“ pro budoucnost evropského internetu. Evropský parlament totiž hlasoval pro přijetí velmi kontroverzních Článků 11 a 13 (Article 11 a Article 13), proti kterým se v posledních dnech protestovalo v mnoha městech po celé Evropě, podepisovaly se i petice, které nasbíraly mnoho milionů podpisů, leč marně. Poslanci Evropského parlamentu totiž nové zákony schválili v poměru 348 ku 274. Jde o podstatně vyrovnanější výsledek než v prvotních hlasováních, takže tlak veřejnosti očividně trochu zafungoval, ale nestačilo to. Nyní běží dva roky, než budou přijaty národní zákony, které budou odrážet nově přijatá nařízení. Každopádně je tu ještě šance, že návrh neprojde Radou Evropské unie, kde se má ratifikovat 9. dubna 2019.
O zákonech jsme mluvili už mnohokrát, pojďme si je tedy připomenout ve zkratce. Článek 11zavádí tzv. „daň z odkazu“. Naprosto nesmyslně překrucuje koncept „reklamy“ tak, že za ní platí ten, kdo ji zobrazuje a nikoli naopak. Média svobodně prezentují své RSS kanály, dobrovolně se přihlašují do agregátoru Google News, zveřejňují odkazy na články na sociálních sítích, nicméně chtějí po společnostech, které pro ně tyto odkazy zveřejňují (a v podstatě jim dělají reklamu zadarmo), aby jim ještě platily.
Historie ukázala, že agregátory se na tohle těm hrabivým akorát tak vykašlou a výsledkem nesčetněkrát bylo, že zisky nešly nahoru, ale naopak dolů. Agregátory jsou totiž pro média cenným zdrojem návštěvníků, což platí zejména pro ta menší. Takže místo větší svobody na Internetu nás to s největší pravděpodobnosti uvrhne do nadvlády několika málo velkých webů, které mají nyní nejvyšší návštěvnost. Prorazit s novým médiem bude podstatně těžší než doposud. Stávající média patrně zbulvarizují svůj obsah, zvýší počet clickbaitu a jiných nepříjemných věcí, aby byla schopna finančně přežít. Některá patrně zaniknou.
Článek 13 pak přikazuje, že servery musí kontrolovat proti porušení copyrightu vše, co se na ně nahraje a zveřejní. To není nic proti ničemu, až na to, že se to nedá prakticky zajistit. Ani Googlu, který do toho sype desítky miliard dolarů ročně, to na YouTube stále pořádně nefunguje. Menší média si něco takového nebudou moci dovolit, takže je zde několik scénářů, co se stane.
Prvně, menší média nejspíš jednoduše zruší uživatelský vstup, což znamená diskuzní fóra, diskuze pod články, uživatelské galerie,… Připomeňme, že direktiva se dočasně netýká malých webů. Druhým scénářem je to, že se tu rozmůže nějaká platforma, která tu kontrolu bude zajišťovat (např. Google, Facebook, Disqus a podobné), které pak budou implementovány na jednotlivé weby, jenže někdo bude muset zaplatit náklady na kontrolu uživatelských příspěvků (text, hudba, obraz,…). Poněvadž na uživatele to přejde docela obtížně (nikdo si nebude platit např. platformu, aby mohl diskutovat, nemluvě o tom, že by ji musel podporovat daný web), bude to nejspíš na straně webu.
Jenže tady je opět otázka nákladů, takže se znovu dostáváme k prvnímu bodu, zrušení uživatelských vstupů. Mnozí se tak bojí cenzury Internetu a omezení svobody slova. Velká média jako Google, Facebook a podobné patrně přistoupí na pravý cíl nových směrnic a začnou platit výpalné. O ničem jiném to není, ve skutečnosti skoro nikdo nechce zabránit tomu, aby se na stránkách těchto velkých společností autorsky chráněný obsah neobjevoval, ale aby se preventivně platilo za možnost jeho nelegálního zveřejňování (nepřipomíná vám to náš svaz OSA?). Otázkou nyní zůstává, jak tyto velké společnosti promítnou vyšší náklady na nás uživatele. Příjemné to asi nebude. Evropský internet v dnešní podobě tak skončil a jen můžeme doufat, že změny, které to způsobí, nebudou příliš negativní.
Pro přijetí kontroverzního Článku 11 a 13 hlasovali tito europoslanci:
- Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)
- Pavel Svoboda (KDU-ČSL)
Proti přijetí článku pak hlasovali:
- Petr Ježek (nestraník za ANO 2011)
- Jan Keller (nestraník za ČSSD)
- Jaromír Kohlíček (KSČM)
- Kateřina Konečná (KSČM)
- Jiří Payne (Svobodní)
- Jiří Maštálka (KSČM)
- Jiří Pospíšil (TOP 09 a Starostové)
- Olga Sehnalová (ČSSD)
- Jaromír Štětina (TOP 09 a Starostové)
- Pavel Telička (nestraník)
- Evžen Tošenovský (ODS)
- Jan Zahradil (ODS)
- Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
Nehlasovali:
- Martina Dlabajová (nestraník za ANO 2011)
- Dita Charanzová (nestraník za ANO 2011)
- Luděk Niedermayer (TOP 09)
- Miroslav Poche (ČSSD)
- Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí)
Je to formou směrnice (nikoliv nařízení), tedy můžeme ještě doufat, že český parlament to neimplementuje do českého právního řádu!
Špatné tlačítko? 10 poslanců, kteří hlasovali pro odmítnutí rozpravy o článku 13 tvrdí, že tak hlasovat nechtěli
http://svobodnenoviny.eu/spatne-tlacitko-10-poslancu-kteri-hlasovali-pro-odmitnuti-rozpravy-o-clanku-13-tvrdi-ze-tak-hlasovat-nechteli/
Ďalšie potláčanie slobody slova: Veľvyslanectvo USA, Sorosova nadácia, ESET a Telekom financujú projekt , ktorý odhaľuje údajné dezinformácie na internete
https://zemavek.sk/dalsie-potlacanie-slobody-slova-velvyslanectvo-usa-sorosova-nadacia-eset-a-telekom-financuju-projekt-ktory-odhaluje-udajne-dezinformacie-na-internete/?fbclid=IwAR0gEOkN0jMYNnJLnR3ZFEqsu1L5i2C0Amt0j8tGtv_QeVQLXsh5UTyYJxY
Já to nechápu – evropský uživatel nahraje na youtube video, do kterého dá na pozadí hezkou písničku. A autor písně by mohl zažalovat Youtube (KTERÉ SNAD NEMÁ SÍDLO V EU, NEBO? YOUTUBE JE SNAD Z USA, NE?) za to, že tam tento obsah evropský uživatel vložil. Jenže jelikož je youtube (myslím) americká firma, TAK SE NA NÍ EVROPSKÉ ZÁKONY PŘECI NEVZTAHUJÍ. A MŮŽE SI NA SVÉ PLATFORMĚ VYSTAVOVAT TO, CO SOUHLASÍ SE ZÁKONY USA. Toto by se (dle logiky) mělo týkat pouze EVROPSKÝCH internetových firem – ty by tento nový zákon měly dodržovat (pokud projde). Ale ostatní firmy, které nejsou evropské, se řídí zákony SVÉ země. Tzn. že evropský uživatel na youtube nahraje video = na uživatele se vztahují evropské zákony a on zákon neporušil, když odpovědnost by za to měl nově nést web a ne uživatel. Youtube také zákon své země neporušilo, tak kde je problém? Proč by měly americké firmy omezovat evropské uživatele, když se na tyto firmy zákony evropské unie nevztahují? Podle mě nám někdo lže/balamutí a nebo jsem to špatně pochopila. Protože pokud by platilo, že kdekoli evropský uživatel na internet něco nahraje, tak web bude moci být za to trestně stíhán (i když to není evropská firma/web/poskytovatel), tak by evropský uživatel nemohl nahrát nikde nic a pouze EVROPANÉ by zažívali tvrdou cenzuru, zatímco lidé bydlící jinde by si mohli psát… Číst vice »
uz ideme z kopca
treba sa pripravit
nevahat
byt clovek
Smrt genocidnemu fasizmu!
Bojujeme proti vypínání webů bez souhlasu soudů anebo státního zástupce Zatímco EU směrnicím, které mají chránit autorská práva se věnuje nebývalá pozornost, tak u nás prošla v tichosti úprava zákona č. 141/1961 Sb. (Trestní řád). Do zákona byl do něj přidán paragraf §7b, který umožňuje jakémukoliv policistovi kdykoliv vypnout web až na 90 dní. Stačí, aby „věc nesnesla odkladu“, což na internetu splňuje prakticky všechno. Když k nám byla vyslána delegace z Policejního prezídia, která nám vysvětlila, že odteď vypínáme weby podle odstavce (2) paragrafu §7b, tak nás až zamrazilo. Tolik pravomoci policii nedali v žádném státě EU, dokonce ani v Rusku, kde k tomu mají specializované útvary. Vzhledem k tomu, kolik nesmyslných žádosti dostáváme od policie a musíme jim často vysvětlovat, jak mají správně postupovat podle zákona, respektive správných paragrafů, tak nový §7b je pro český Internet naprostou pohromou. Nikomu už nic nevysvětlíme, nikdo se s námi už nemusí bavit, prostě nám nařídí vypnout cokoliv a my musíme bez protestů poslechnout. Proto jsme se také rozhodli na problematiku upozornit nejen v sérii článků, ale dokonce jsme o novém paragrafu jednali i s poslanci parlamentu ČR a intenzivně vše řešíme i s Policejním prezídiem. * Odkazy: 17. 02. 2019 – Chcete zničit konkurenci? České zákony jsou tu pro vás! 27. 02. 2019 – Nazvěme to třeba “lex WEDOS” 04. 03. 2019 – Mluvili jsme tom… Číst vice »
Přejmenovali slavné obrazy podle lidí tmavé pleti. Muzeum Orsay láká na netradiční výstavu
Zdroj: https://www.lidovky.cz/kultura/prejmenovali-slavne-obrazy-podle-lidi-tmave-pleti-muzeum-orsay-laka-na-netradicni-vystavu.A190326_104540_ln_kultura_jto
Demonstrace v Polsku proti islamizaci
POLSKO – 40 000 demonstrantů vyšlo do ulic..A naše média, vč. seznamu ani ťuk, ani muk..!!
https://vk.com/milosceskoslovensko?w=wall282903005_21453