Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Dovoz ruského obilí do EU prudce roste
    Dovoz ruského obilí do EU prudce roste

    Dovoz ruského obilí do EU prudce roste

  • JAG chytá další úředníci CDC
    JAG chytá další úředníci CDC

    JAG chytá další úředníci CDC

  • Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“
    Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“

    Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“

  • Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu
    Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

    Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

Související zprávy

  • Tohtoročné hudobné ceny Grammy pripomínali skôr „satanský sabat“
    Tohtoročné hudobné ceny Grammy pripomínali skôr „satanský sabat“

    Tohtoročné hudobné ceny Grammy pripomínali skôr „satanský sabat“

  • Byly to v České republice skutečně volby prezidenta?
    Byly to v České republice skutečně volby prezidenta?

    Byly to v České republice skutečně volby prezidenta?

  • Jak Charli XCX prodala duši pro slávu
    Jak Charli XCX prodala duši pro slávu

    Jak Charli XCX prodala duši pro slávu

  • Dokument Chyba v Matrixu z roku 2021 popisuje zkušenosti probuzených
    Dokument Chyba v Matrixu z roku 2021 popisuje zkušenosti probuzených

    Dokument Chyba v Matrixu z roku 2021 popisuje zkušenosti probuzených

Konflikt Rusko a Ukrajina je aj súbojom dvoch „bojových mágií“

História vojen nie je len históriou konfrontácie ľudí, myšlienok a sociálnych síl, ale aj konfrontáciou obrazov a znakov.

Zdalo by sa, že v high-tech 21.storočí ľudstvo prešlo od obrazového k čisto konkrétnemu mysleniu. Nie je to celkom pravda. Staroveké zákony vedomia naďalej fungujú a vytvárajú sémantický obraz toho, čo sa deje.

Súčasný ukrajinský konflikt priniesol mnoho nových „čarodejníckych a ikonických“ postupov. A to na oboch stranách.

Nášivky ruskej armády

Ruská strana využíva hlavne historické obrazy Ruska a Sovietskeho zväzu. Majú pripomínať niekdajšie víťazstvá. Ale tiež magické znaky z ľudového života slovanských a severogermánskych národov.

Zmysel znakov Z, V a O ruské velenie stále oficiálne nevysvetlilo. Kľúčové sú V a Z. Údajne znamenajú heslá „Za víťazstvo“, „Zadanie bude splnené“ a „Sila V pravde“.

Samotní ruskí vojaci si z týchto kľúčových znakov vytvorili na uniformách a technike rôzne vtipné slovné spojenia a obrázky. Čo zjavne odráža ich morálnu odolnosť, bojového ducha a vieru vo víťazstvo.

Nové ukrajinské symboly

Ukrajina sa od samého začiatku konfrontácie v roku 2014 vydala úplne inou cestou. Propaguje znaky porazených vo Veľkej vlasteneckej vojne. Nielen to. Počas celej špeciálnej operácie zintenzívňuje tvorbu nových symbolov namierených proti Rusku, jeho ľuďom a ozbrojeným silám.

Sú nimi amulety, znaky za účelom zmeny správania a symboly falošnej úcty.

Amulety sú príkladom magických techník iných národov a kultúr. Napríklad na bránach závodu Azovstaľ bol runový znak Agiskhjalm. Takzvaná „prilba hrôzy“.

Takéto znaky sú talizmanom proti rôznym nepriaznivým vplyvom a udalostiam. Keďže runová mágia je široko používaná bojovníkmi ukrajinských nacionalistických jednotiek a znaky z kategórie „prilba hrôzy“ sú častým typom ich tetovania, potom tento obraz možno považovať za čarodejnícky pokus chrániť bránenú budovu pred postupujúcimi ruskými jednotkami.

Lenže z hľadiska princípov runovej mágie znak na bráne Azovstaľu nebol presný a teda ani funkčný. Čoho dôkazom je fakt, že závod Rusi napokon dobili.

Druhým príkladom je použitie obrázkov neporaziteľných zbraní. Okrem tradičných použili Ukrajinci aj obrázky tureckých dronov Bayraktar TB2. Istý čas si dokonca získali reputáciu „zázračnej zbrane“. Zbraň postavená na princípe lietadla z Druhej svetovej vojny ale nemôže byť v žiadnom prípade zázračnou. So súčasnými prostriedkami protivzdušnej obrany nedokáže súperiť. Takže táto legenda nemala príliš dlhé trvanie.

Tretím príkladom je meno ako talizman a znak modlárstva. Povedzme, keď dáte dieťaťu meno „Bojko Javelina Himarsovna“. Teda podľa amerických zbraní Javelin a HIMARS.

Prichádza tu na um známe príslovie. „Ako pomenujete loď, tak bude plávať“. Stať sa jednorazovým prostriedkom porážky, je teda nezávideniahodný osud.

Znaky meniace správanie človeka

Sú to vodiace obrazy, znaky a konštrukcie, ktoré sa používajú pri kontrole reakcie a správania človeka. Takzvané behaviorálne zbrane sú spojené so zničením existujúcich s účelom nahradiť ich inými. Ide o nový fenomén, ktorý sa už ale uplatňuje v konfrontácii na Ukrajine.

Prvým príkladom je vytváranie „duchovných entít“. Také „Bavovnjatko“ je duchovná podstata ničenia. Má ísť o ducha bytosti, niečo ako americký „Gremlin“. V noci sa nepozorovane votrie do ruských vojenských a civilných zariadení, kde je veľa horľavých materiálov. A „hraje“ sa tam s ohňom.

Najzaujímavejšie na tejto „bytosti“ je, že na rozdiel od iných nepochádza zdola od más, ale zhora. Je výsledkom práce vojenských špecialistov. Ide o takzvaný „mem“.

Teda kľúč, ktorý sa sám obnovuje i šíri. Po dosiahnutí istej sily presahuje hranice mentálnej roviny všeobecného povedomia. Je cenený preto, že nefunguje na najnižších ľudských pudoch. Naopak. Odráža témy ústneho ľudového umenia. Okrem sebareprodukcie sa dokáže i obmieňať. Doslova začína žiť svoj vlastný život. Mení podoby až do požadovaného výsledku.

Príklad dva. Hranie rolí ako ľudová zábava. Používanie nemecko-fašistických obrazov v ukrajinskej spoločnosti je dobre známe. V dôsledku dlhoročnej štátnej propagandy je založená na vytvorení koncepčného priestoru, ktorý je zásadne opačný k predchádzajúcej historickej ceste.

Napriek tomu, že tieto javy sú nielen zbavené zdravého rozumu, bez ponaučení z minulosti, ničia zároveň duchovné spojenie generácií. Stali sa priam novým sémantickým základom pre rôzne vrstvy spoločnosti. Hra je postavená na princípe „všetko naopak“.

Napodobňovanie nacistického Nemecka ukrajinskou armádou a prezidentom

Nejde len o použitie nacistických znakov a konceptov nacionalistickými jednotkami. Ale aj medzi bežnou armádou. Obzvlášť viditeľné to bolo medzi účastníkmi Charkovskej protiofenzívy. A úplným úžasom je kniha súčasného prezidenta Ukrajiny, ktorá názvom a vzhľadom pripomína knihu Adolfa Hitlera.

Ďalej ide o pretláčanie urážlivého jazyka do médií, reklamy a dokonca aj dopravných značiek.

Všetky tieto príklady majú jednu spoločnú vlastnosť. „Branie podoby zlého ducha“ s cieľom oklamať a poraziť duchovný vplyv protivníka.

Ukrajinský „zmyslový kanibalizmus“

Súčasťou behaviorálnej vojny je aj vytváranie modiel nazývaním zbraní. Napríklad „svätý oštep“ podľa amerických protitankových zbraní.

Zrodili sa zároveň rôzne „čarodejnícke komunity“, ktoré sa zamerali proti Rusku, jeho vedeniu a aj ozbrojeným silám.

V ukrajinských médiách prezentovali sociálnu reklamu, v ktorej žena v ukrajinskom ľudovom odeve podrezáva hrdlo „ruskému okupantovi“ kosákom uprostred poľa. Výjav nápadne pripomína praktiky takzvaného Islamského štátu.

Scéna do značnej miery zodpovedá súčasnému vnímaniu pohanskej bohyne smrti Moreny. V predstavení zobrazuje krvavú obetu. Dosvedčuje, že na Ukrajine silnie uctievanie násilia, krutosti, mučenia a smrti.

Pridajme k tomu početné dôkazy „rituálneho kanibalizmu“ medzi ozbrojenými silami Ukrajiny a civilným obyvateľstvom. Existujú podozrenia výroby rituálneho riadu z ľudských pozostatkov.

Treba pripomenúť, že móda dávať jedlám ľudské mená odkazujúce na brutálne vraždy neozbrojených ľudí, začala už pred ôsmymi rokmi.

To všetko nemožno považovať za „vyplavenie hlbokých vrstiev ľudského myslenia alebo starodávnych predstáv o svete“. Ide o cielený experiment, ktorý sa začal na Ukrajine už pred tridsiatimi rokmi. Raz možno bude zaujímavým materiálom pre spoločenské vedy. Lenže dnes ide o veľmi nebezpečné javy. A to nielen pre Ukrajinu.

Keďže všetko, čo nevzniká z tvorivej potreby, ale iba ako forma protestu, popierania a prejavu nenávisti, nie je podľa princípov stvorenia životaschopné.

Súboj medzi tvorením a ničením

Rusko teda používa techniky celostného tvorivého druhu. Založené na konštruktívnych dejinných skúsenostiach. Ukrajina sa naopak vydala na cestu k návratu k deštruktívnym koreňom.

Zdroj: Zajtra

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
7 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře