Pandemie koronaviru přinese „konec Bruselu“ a obrození národních států, píše v článku vydaném v nejstarším francouzském deníku Le Figaro renomovaný francouzský esejista a spisovatel Éric Zemmour.

„Evropská unie je první obětí koronaviru,“ stojí v nadpisu Zemmourova článku, ve kterém autor diskutuje o tom, o čem věří, že během řádění koronaviru na kontinentu přinese pád Bruselu a opráší téměř zapomenutou roli národních států.

„Když Italy v Lombardii začal ohrožovat virus, začal Italský lid vzhlížet k Římu, nikoliv k Bruselu. Mezitím si museli také uvědomit, že Francie se jim posmívá a že Berlín jim odepřel pomoc,“ píše tento populární konzervativní intelektuál a spisovatel. Na počátku krize jak Francie, tak Německo Itálii odmítly poskytnout zdravotní dodávky a podporu, kdy tato akce se střetla s širokou kritikou.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Instinkt občanů obracet se k národnímu státu tvoří těžiště Zemmourova článku. Píše, že ač tu dlouhé roky probíhaly pokusy nuceně z myšlení lidí vystrnadit národní státy, tak krize prokázala, že národní stát je to jediné, co lidem zbylo, provolává Zemmour k evropským národům.

„Jsme tak daleko silnější. Francie je náš domov, Evropa je naší budoucností. Musíme ale zapomenout na suverenitu Evropy,“ píše tento autor. „Když Evropany kosí smrt, tak lidé neupírají své zraky k Bruselu, nýbrž ke svému národnímu státu, právě k tomu státu, o němž se občanům desítky let bulíkovalo, že je věcí minulosti. Národní stát se teď ale ukazuje jako kriticky důležitý při dodávkách zdravotních služeb a při udržování pořádku.“

Zemmour rovněž obviňoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z pochybení, když s odůvodněním, že „virus nemá žádný pas,“ odmítl zavřít italsko-francouzskou hranici.

„I přesto Německo, Maďarsko, Česká republika a Rakousku své hranice zavřely, přičemž Macron v Paříži pořád ještě mluvil jen o uzavření vnějších Schengenských hranic. Našemu prezidentovi nedochází, že když jde o lidské životy, tak Schengen stejně neplatí. Jemu nedochází, že Maastricht (tj. základní smlouva Evropské unie) je už mrtvý, je ale věc, kterou nechtělo Německo, a je to úder, který rozbíjí prosaditelnost fiskálních pravidel.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zemmour píše, že globalizace nemá na tuto krizi žádnou odpověď, a že zákony volného obchodu nejsou schopny takovou chorobu zastavit. Mezitím, zatímco se bruselští byrokraté jeví jako přezíraví a impotentní, tak se národní státy opět ukazují být nepostradatelnými a nepominutelnými.

Zemmour je autorem knihy „Sebevražda Francie“ a je znám svým silným odporem proti pokračující imigraci do Francie. V předchozím interview přirovnal imigraci do své země k „demografickému tsunami“ a řekl, že je přesvědčen, že současná imigrační a integrační politika selhala. V letech 2010 až 2019 pracoval pro francouzský kanál RTL.

Zdroj: Le Figaro | Překlad: Reformy

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.