Plk. Koudelka řídí českou kontrarozvědku BIS, píšící nevyžádané veřejné zprávy a bylo proto pro celou zpravodajskou komunitu velmi nečekané, že letěl s premiérem Babišem za oceán, aby s ním šel do sídla Centrály v Langley, kde dostal Tenetovu medaili a Babiš něco podepsal.
Když už někdo z „rytířů pláště a dýky“ měl s předsedou vlády, který je úkoluje,  letět, tak to byl ředitel rozvědky ÚZIS, takže všem vrtalo hlavou o co vlastně šlo, ale pak začalo být jasno.

[wp_ad_camp_2]

Tom Blanton z Národního bezpečnostního archivu totiž zveřejnil na Information Clearing House zajímavý text týkající se ředitelky americké CIA Giny Haspelové.
Grafickými znaky popsala současná ředitelka CIA Gina Haspel podoby záměrného mučení (včetně waterboardingu), podezřelých příslušníků Ál Kajdy, kteří se nalézali pod jejím dohledem, když vykonávala funkci velitelky základny CIA na utajeném místě v Thajsku v r. 2002. Vyplývá to z čerstvě odtajněných kabelogramů CIA, které Haspelová buď sama psala, nebo jako velitelka základny autorizovala.
Zprávu o tom obdržel 10. srpna t.r. Národní bezpečnostní archiv, a to podle zákona o svobodě informací.

[wp_ad_camp_2]

Kabelogramy, jež Haspelová do ústředí CIA odesílala, detailně popisují praktiky mučení, které veřejnost až dosud viděla jen na proslulých fotografiích z irácké základny CIA v Abu Ghraibu – američtí mučitelé tlučou hlavami vězňů do zdi, pěchují je do miniaturních dřevěných krabic, vězňové jsou trvale nazí, ale celou hlavu mají přikrytou kapucí – to vše obohaceno o tzv. simulované topení, čili waterboarding, který je ovšem jak podle amerického tak i mezinárodního práva válečným zločinem. A to už od dob Druhé světové války, kdy jej japonští vojáci používali proti zajatým vojákům americkým.
Zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.