Akcie Credit Suisse se ve středu propadly až o 30 % poté, co její největší akcionář oznámil, že nemůže poskytnout další finanční podporu, což přimělo generálního ředitele švýcarské banky k novým ujištěním o její finanční síle.

Saúdská národní banka (SNB), která vlastní 9,88 % Credit Suisse, uvedla, že z regulačních důvodů nebude kupovat další akcie.

Akcie Credit Suisse, která se snaží zotavit z řady skandálů, které podkopaly důvěru investorů a klientů, v odpoledním obchodování klesly o zhruba 17 % poté, co ztratily až 30 %, což je nové rekordní minimum.

Zdroj obeznámený se situací sdělil agentuře Reuters, že regulační orgány sledují vývoj a že představitelé Evropské centrální banky (ECB) se obrátili na věřitele, nad kterými vykonává dohled, s dotazem na finanční angažovanost vůči Credit Suisse, což potvrzuje zprávu deníku Wall Street Journal.

Pokles tržní hodnoty Credit Suisse mezitím přiměl k akci i politiky, když francouzská premiérka Elisabeth Borneová uvedla, že ministr financí Bruno Le Maire bude v nejbližších hodinách hovořit se svým švýcarským protějškem.

„Situací Credit Suisse se musí zabývat švýcarské orgány,“ řekl Borne ve francouzském Senátu.

Generální ředitel Credit Suisse Ulrich Koerner se snažil uklidnit napětí a uvedl, že likvidní základna banky zůstává silná a je vysoko nad všemi regulatorními požadavky. Koerner již dříve v týdnu uvedl, že ukazatel krytí likvidity Credit Suisse v prvním čtvrtletí letošního roku dosahoval v průměru 150 %.

Švýcarská národní banka odmítla pokles akcií Credit Suisse komentovat.

Credit Suisse v úterý zveřejnila výroční zprávu za rok 2022, ve které uvedla, že zjistila „významné nedostatky“ v kontrolách finančního účetnictví a zatím nezastavila odliv klientů.

Druhá největší švýcarská banka zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí odliv klientů ve výši více než 110 miliard švýcarských franků (2,7 bilionu Kč).

Analytici Exane uvedli, že jako „nejpravděpodobnější scénář“, kterému Credit Suisse čelí, vidí záchranu ze strany Švýcarské národní banky a finančního regulátora Finma, případně spolu s jednou nebo více dalšími bankami.

Upozornili také na možnost obratu ze strany Saúdské národní banky, která loni zvýšila svůj podíl v Credit Suisse v rámci navýšení kapitálu, aby posílila svou finanční pozici.

„Nemůžeme, protože bychom překročili 10 %. Je to otázka regulace,“ řekl ve středu agentuře Reuters předseda saúdské banky Ammar Al Khudairy.

Klesající cena akcií Credit Suisse znovu vyvolala mezi investory obavy o odolnost globálního bankovního systému poté, cokolabují banky v USA.

„Musí dojít k nějakému rozhodujícímu kroku, který by situaci zvrátil a stabilizoval,“ uvedli analytici společnosti Exane.

Mezi největší poklesy evropských bank ve středu patřily akcie francouzských věřitelů Societe Generale, které se propadly o 12 %, a BNP Paribas, které klesly o 9 %.

Ralph Hamers, generální ředitel švýcarského konkurenta UBS, ve středu na konferenci Morgan Stanley uvedl, že UBS těžila z nedávných tržních turbulencí a zaznamenala příliv peněz.

Myslím, že banka Credit Suisse již zkrachovala, jen se to stydí a bojí říct…

ECB odebrala licenci lotyšské Baltic International Bank kvůli podezření z praní špinavých peněz.

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.