Tisíce Kubánců, kteří si doma vybudovali vlastní datové sítě, mohou nyní požádat o licenci, ale kontrola internetu stále zůstává v rukou státu. Kuba je jedním z nejméně „zasíťovaných“ míst na planetě.

Ministerstvo komunikace na Kubě oznámilo nová opatření, která umožní drátovým nebo bezdrátovým soukromým sítím přenášet data a importovat ze zahraničí zařízení, jako jsou routery a servery.

To znamená, že od konce července budou lidé moci být legálně on-line s vlastními počítači a telefony a sdílet signál s ostatními.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Telekomunikační společnost na Kubě, Etecsa, zůstává jediným poskytovatelem internetu na ostrově. Je tedy stále monopolem.

Ministerstvo sdělilo, že tato opatření by mohla „Přispět k větší počítačové osvětě ve společnosti, blahobytu občanů a suverenitě země.“

Tato opatření by mohla vést k prvním soukromým internetovým kavárnám. V roce 2015 byly otevřeny první internetové kavárny ve vlastnictví státu a v roce 2015 byly zřízeny Wi-Fi hot-spoty na veřejných místech, ale náklady na obě tyto služby zůstávají vysoké. Datový balíček 4 GB stojí stejně jako průměrný měsíční plat kubánského dělníka.

Prezident Miguel Díaz-Canel šel s dobou a v srpnu loňského roku si zřídil účet na Twitteru.

přeložila tereza | zdroj: dw.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.