Američtí úředníci a vědci položili základy bezpečnějšímu, prakticky „nehacknutelnému“ internetu založenému na technologii kvantové výpočetní techniky.

Při prezentaci představitelé ministerstva energetiky vydali zprávu, která stanoví strategii plánování rozvoje národního kvantového internetu a pomocí zákonů kvantové mechaniky přenáší informace bezpečněji než stávající sítě.

Agentura spolupracuje s univerzitami a průmyslovými výzkumníky na iniciativě s cílem vytvořit prototyp do deseti let.

V únoru vytvořili na předměstí Chicaga vědci z ministerské Argonne National Laboratory a University of Chicago 52 mil (84 kilometrů) dlouhou „kvantovou smyčku“, čímž vytvořili jednu z nejdelších pozemních kvantových sítí v USA.

Cílem je vytvořit paralelní, bezpečnější síť založenou na „kvantové provázanosti“ aneb přenosu subatomárních částic.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Jedním z charakteristických znaků kvantových přenosů je to, že je nesmírně obtížné je odposlouchávat, když informace přecházejí mezi dvěma body,“ tvrdí prohlášení ministerstva energetiky.

„Vědci plánují využít tuto vlastnost k vytvoření prakticky nezranitelných sítí.“

Ministerstvo uvedlo, že brzké osvojení by mohly využít odvětví bankovnictví a zdravotnictví a dodalo, že budou existovat aplikace pro národní bezpečnost a leteckou komunikaci.

„Použití technologií kvantových sítí v mobilních telefonech by mohlo mít široký dopad na životy jednotlivců po celém světě,“ uvádí se v prohlášení.

17 národních laboratoří agentury bude sloužit jako páteř nadcházejícího kvantového internetu, který má do počátku vládní financování.

„Základ kvantových sítí spočívá v naší schopnosti přesně syntetizovat a manipulovat s hmotou na atomové úrovni, včetně kontroly jednotlivých fotonů,“ sdělil David Awschalom, profesor na University of Chicago a hlavní vědec v Argonne National Laboratory.

Pro tadesco přeložil pedro | Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.