Poliačik (z Progresívneho Slovenska, ktorého podpredsedníčkou bola donedávna paní Čaputová), urobil včera medzinárodný trapas. Viac sa dočítate z vyjadrenia Ľuboša Blahu zo včerajšej noci:

Riešime teraz v noci ešte vážnu vec, tak narýchlo len toto oficiálne vyhlásenie, ktoré v tejto chvíli odišlo aj do slovenských a ruských médií.

Ja osobne konanie Poliačika považujem za škandalózne – čítajte, priatelia, toto sa ešte v dejinách parlamentu nestalo. Liberáli nerešpektujú nič. Absolútne nič. Hanba!

– – –

Vyhlásenie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka a vedúceho Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Ľuboša Blahu

Slovenská delegácia v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy na historickom pondelňajšom hlasovaní v PZ RE (24.6. 2019) väčšinovo hlasovala za prinavrátenie hlasovacích práv delegácii Ruskej federácii.

[wp_ad_camp_2]

Za prinavrátenie práv ruskej delegácii hlasovali slovenskí poslanci Ľuboš Blaha, Pavol Goga (obaja SMER-SD) a Radovan Baláž (SNS). Proti hlasoval iba člen delegácie za opozíciu z liberálnej frakcie ALDE Martin Poliačik (Progresívne Slovensko).

Vládni poslanci v slovenskej delegácii za SMER-SD a SNS plne podporujú prinavrátenie práv Ruskej federácii a dlhodobo svojimi vystúpeniami v PZ RE vyjadrujú podporu Ruskej federácii, ktorej boli pred niekoľkými rokmi nespravodlivo odobraté práva. Sme veľmi radi, že aj vďaka nám Ruská federácia v pondelok získala späť to, čo jej patrí.

Napriek tomu, že ide o oficiálny postoj Slovenskej republiky, ktorý sa prejavil aj v predmetnom hlasovaní na pôde Rady Európy, opozičný poslanec NR SR Martin Poliačik dnes (26.6.2019) zneužil svoje právomoci a podpísal sa pod spoločné vyhlásenie delegácií Estónska, Gruzínska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Slovenska a Ukrajiny, v ktorom je Rada Európy kritizovaná za porušenie svojich základných hodnôt a stratu dôvery.

Ako sa v tomto škandalóznom vyhlásení píše: „Vraciame sa domov, aby sme konzultovali s našimi parlamentmi a vládami spoločné akcie v Parlamentnom zhromaždení počas ďalších zasadnutí.“

Predmetné vyhlásenie prevzala veľká časť svetových médií ako signál, že spomínané krajiny, vrátane Slovenskej republiky, opustili Parlamentné zhromaždenie Rady Európy na protest proti tomu, že Ruská federácia získala späť svoje práva.

V prípade Slovenskej republiky ide o čisté klamstvo. Predseda NR SR Andrej Danko a vedúci Stálej delegácie NR SR v PZ RE Ľuboš Blaha sa rázne dištancujú od predmetného vyhlásenia, ktoré je v priamom protiklade k tomu, aký postoj Slovenská republika zastáva.

Slovensko neodchádza z Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a nijakým spôsobom nespochybňuje rozhodnutie PZ RE o prinavrátení práv ruskej delegácii. Naopak, ruskú delegáciu sme podporili a rozhodnutie PZ RE sme privítali.

[wp_ad_camp_2]

Poslanec Poliačik svojim podpisom pod vyhlásenie, ktoré poškodilo dobré meno Slovenskej republiky v zahraničí a vytvorilo klamlivý dojem, že Slovenská republika sa zapája do nezmyselného protiruského ťaženia, vážne zneužil svoje právomoci. Pán Poliačik nemá právo podpisovať čokoľvek v mene Slovenska a už vôbec nie vyhlásenie o tom, že odchádzame zo zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy na protest proti Ruskej federácii.

Hneď na zajtrajšej schôdzi NR SR navrhneme odvolanie opozičného poslanca Martina Poliačika z funkcie člena Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

Mrzí nás vzniknuté nedorozumenie, ktoré zapríčinil svojím neuváženým konaním predmetný liberálny poslanec. Naopak, vyjadrujeme radosť z toho, že Slovenská republika mohla svojimi hlasmi prispieť k tomu, že ruskej delegácii boli prinavrátené jej hlasovacie práva v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Ruskú federáciu vnímame ako dôležitého partnera a tešíme sa na spoluprácu aj na pôde PZ RE.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.