Komerční systémy zůstávají jediným kanálem pro získávání dat pro Pentagon a Ozbrojené síly Ukrajiny, ale také mohou brzy „vyhasnout“.

Bojové lasery

Vicepremiér a kurátor ruského obranného průmyslu Jurij Borisov 18. května oznámil, že bojový laserový systém Peresvet je již sériově dodáván ruským jednotkám. Podle vicepremiéra dokáže laser vyřadit z provozu satelity na drahách vysokých až 1,5 tisíce kilometrů. Takové technologie byly dříve považovány za nemožné. Značný počet experimentů v této oblasti provedly dvě světové supervelmoci.

Ve Spojených státech bylo nějakou dobu aktivních několik takových programů. Jednou z nejslibnějších byla vývojová práce na „létajícím laseru“ YAL-1 založeném na letounu Boeing 747. Výsledkem bylo, že 12 miliard dolarů bylo vynaloženo na program vysokoenergetických zbraní k zachycení hlavic balistických raket. Skončil bezvýsledně.

SSSR šel jinou cestou. Málokdo ví, ale bylo to uspořádání bojového laserového komplexu Skif-DM nebo Produkt 17F19DM, lépe známý jako Pole, který byl prvním „pasažérem“ supertěžké rakety Energia v roce 1987. Stejně jako moderní protisatelitní zbraně byl jeho princip založen na porážce optických prvků nepřátelských satelitů – hledí a čoček. Druhým, levnějším a jednodušším projektem v tomto směru je chemický laser A-60 na bázi dopravního letounu Il-76.

Laser „Peresvet“ a tajný „Brawler“

Ruský prezident Vladimír Putin poprvé oznámil práce na bojovém laserovém komplexu Peresvet. Přesné složení zařízení uvnitř komplexu není zveřejněno, je však známo, že Peresvet je vysokoenergetický laser v mobilní verzi: generátor a systém bojové připravenosti, emitor a sledovací systém jsou umístěny v několika sekcích. Podle některých informací je komplex účinný proti všem prostředkům sledování, včetně výškových bezpilotních letounů RQ-4 Global Hawk, a také proti většině kosmických lodí amerického sledovacího systému IMINT. Podle některých zpráv jsou na něj pravidelně napojeny i komerční struktury. Nejznámějším příkladem je MAXAR, který dodává zpravodajské informace ve vysokém rozlišení americké armádě. Další dva účastníci tohoto programu jsou o něco méně známí.

Již v roce 2014 byl Skybox s pomocí komplexního optického designu, ultracitlivých matric a softwarového zpracování schopen dosáhnout vynikajícího výkonu. Z výšky 600 km dokážou jejich přístroje zachytit povrch planety s detailem cca 1 metr a nejde jen o fotky, ale i o video. Projekt se ukázal být natolik působivý, že celou společnost koupil IT gigant Google a satelity vytvořily základ sledovacího systému Terra Bella. Další společnost, Planet Labs, získala první „špionážní grant“ již v roce 2016 a od té doby to byly komerční struktury, které špehovaly nejdůležitější objekty potenciálního nepřítele, včetně Ruska.

VIDEO

Právě pro takovéto průzkumné prostředky jsou schopnosti laseru Peresvet určeny. Princip fungování zbraně není zveřejněn, je však známo, že předchozí komplexy navržené v SSSR a Rusku mohly fungovat v několika režimech. Dvěma nejdůležitějšími jsou režim „lokálního dopadu“ na konkrétní zařízení letící nad zakázanou zónou a také režim „pevné porážky“, kdy je nad určitou zónu (čtverec několika sto kilometrů).

Satelitní snímky Ukrajiny a „Operace Z“

Neexistují žádné podrobné údaje o bojovém nasazení komplexů Peresvet během speciální vojenské operace na Ukrajině, nicméně začátkem března Wired oznámil, že americké satelity „prožívají potíže“ při přeletu pohraničních oblastí Ruska a Ukrajiny. Podle Wired se americkému ministerstvu obrany nepodařilo před zahájením nepřátelských akcí získat žádné snímky požadovaného terénu a předsunuté jednotky ruských jednotek na Ukrajině byly z vesmíru zaznamenány jen několik hodin po zahájení operace Z“. Proč se tak stalo, civilní analytici ani zástupci Pentagonu neupřesňují.

A 28. února, 4 dny po zahájení NWO na Ukrajině, „spadly“ satelity Google. Společnost dokonce musela vydat prohlášení, které informuje uživatele o „dočasném vypnutí“ aktualizací snímků v oblastech koncentrace a pohybu ruských jednotek. Celkem bylo podle profesora Todda Humphreyse z Texaské univerzity nad Ukrajinou po zahájení NWO ruskou armádou rozmístěno nejméně 50 různých sledovacích satelitů SAR (Synthetic Aperture Radar).

Je zvláštní, že bojovou ochranu takových objektů, jako je laser Peresvet, provádějí nejen jednotky elektronického boje a jednotky protivzdušné obrany, ale také plnohodnotné bojové lasery „Zadira“. Tento komplex byl vyvinut v Ruském federálním jaderném centru (RFNC-VNIIEF) v Sarově. Síla zbraně nebyla zveřejněna, nicméně podle některých zpráv stačí pár sekund záření k „rozříznutí“ malého průzkumného dronu na dvě části.

Starlink na Ukrajině

Podle některých zpráv měla americká a ukrajinská armáda několik vážných problémů najednou.

Za prvé, významná část vybavení amerických sledovacích satelitů „selhala“ v prvních dnech speciální operace na Ukrajině. Důvody, proč se tak stalo, ve Spojených státech nezveřejňují, stejně jako v Rusku se nevyjadřují k bojovému použití laserů Peresvet schopných spálit výkonnou optiku satelitů na drahách vysokých až 1500 kilometrů.

Za druhé, přenos dat ze satelitů WorldView-2 společnosti Maxar Technologies do ukrajinských kosmických lodí byl obtížný, protože jak se ukázalo, nebyly navrženy pro takový objem informací. Přetížení dat vedlo k tomu, že značná část telekomunikačních satelitů prostě selhala. Obnovit jejich funkčnost momentálně není možné, a tak se vesmírná loď jen poflakuje na oběžné dráze jako smetí.

Z tohoto důvodu byl Elon Musk naléhavě přiveden do arény. Komunikační satelity Starlink, dříve testované na vojenských cvičeních americkou armádou a strategickým velitelstvím, se ukázaly jako nejvhodnější kanál pro přenos dat. Nebýt sítě pro přenos dat, kterou SpaceX rozmístila na oběžné dráze, APU by ztratilo veškerou inteligenci – jak svou vlastní, tak i přenášenou americkou rozvědkou.

vložil tm
Autor Sergey Andreev
Zdroj

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.