Podle analýzy NBC News Hunterova notebooku získané prostřednictvím Rudyho Giulianiho: Společnost Huntera Bidena vynesla za pět let kolem 11 milionů dolarů (243 mil. Kč), z nichž většinu zisku připadlo na dobu, kdy byl jeho otec Joe Biden viceprezidentem Spojených států.

Možná nejzajímavější je onen drsný tón, který NBC proti synovi prezidenta nasadil.

„Bidenova společnost si vydělala asi 11 milionů dolarů prostřednictvím Hunterovy role advokáta a člena představenstva ukrajinské firmy obviněné z úplatkářství a práce s jistým čínským obchodníkem, který je nyní obviněn z podvodu.“

Dokumenty a analýzy nijak nevykazují, co vše a jak Hunter Biden udělal proto, aby se svými čínskými partnery vydělal miliony a tudíž vyvolávají otázky týkající se národní bezpečnosti, obchodní etiky a potenciálního právního odhalení. V prosinci 2020 Biden v prohlášení přiznal, že byl předmětem federálního vyšetřování ohledně svých daní. NBC News jako první oznámila, že bývalý obchodní partner Bidena jej předem varoval, aby si upravil svá daňová přiznání tak, aby zveřejnil příjem 400 000 dolarů od ukrajinské firmy Burisma. Republikánské zdroje z Kongresu také tvrdí, že pokud Republikáni letos na podzim získají Sněmovnu zpět, budou požadovat další dokumenty o případu a prozkoumají, zda některý z Bidenových příjmů náhodou nedoputoval k jeho otci, prezidentu Joe Bidenovi.

Bidenův příjem 5,8 milionu dolarů – více než polovina jeho celkových příjmů za pět let – pocházel ze dvou obchodů s čínskými byznysmany. Nejlukrativnější z nich byl konzultační vztah s mocným (a nyní nezvěstným) čínským obchodníkem napojeným na Čínskou komunistickou stranu (ČKS) Ye Jianmingem jehož společnost CEFC zaplatila Bidenově Owasco PC v průběhu asi jednoho roku 4,8 mil. USD. Ťien-minga v roce 2018 čínští žalobci obvinili z „ekonomických zločinů“ a od doby zadržení nebyl viděn na veřejnosti.

„Neplatí pro něj žádná vládní etická pravidla,“ řekl Walter Shaub, bývalý ředitel Úřadu pro vládní etiku v USA, který je nyní expertem na etiku v Projektu vládního dohledu a dodal, že „je nutné, aby nikdo z Ministerstva spravedlnosti či kdokoliv z Bílého domu zasahoval do trestního vyšetřování v Delaware.“

Shaub již dříve vznesl otázky, zda Hunterův lukrativní prodej „umění“ je metodou pro praní vlivu.

Podle bývalého asistenta ředitele kontrarozvědky FBI Franka Figliuzziho existuje velké riziko narušení národní bezpečnosti, když se někdo z ČKS může dostat do blízkosti tak významných lidí, jakými jsou např. Biden.

„Všechno je to o přístupu a vlivu. Musí to být fajn, když se můžete s někým takovým dohadovat.“ řekl, a dodal: „Je mnohem lepší, když se cíl již kompromitoval sám.“

Analýza Hunterových výdajů odhalila útratu více než 200 000 dolarů měsíčně od října 2017 do února 2018. Od plateb Porsche, zubařské péče, výběry hotovosti po luxusní hotelové pokoje – což Biden přiznal, že v pokojích užíval drogy a pořádal večírky s cizími lidmi, kteří ho často okrádali.

Hunter se také snažil splácet několik hypoték, alimenty a výživné na svou bývalou manželku.

Věci se zhoršily tak, že hollywoodský právník Kevin Morris, který začal pro Huntera pracovat v roce 2020, zařídil splacení přibližně dvou milionů dolarů dluhu federálnímu finančnímu úřadu (což podle právních expertů nezbavuje Huntera trestní odpovědnosti ani nezbytně jeho dluhy nevymaže).

Analytik NBC News Chuck Rosenberg, bývalý úředník ministerstva spravedlnosti řekl, že Bidenovo splacení dlužného by mohlo být považováno za přiznání trestného činu. Neplacení daní po mnoho let, ne pouze jeden nebo dva roky, napomáhá k pochopení, že šlo o záměr a takové případy mohou být pro některé státní zástupce oříšek.

Splacení účtů by mohlo Bidenovi pomoci, pokud by čelil možnému trestu a „zmírnil některé škody, jenomže zločin to neodčiní. Bylo by to jako vrátit peníze bance, kterou jste vykradli. Pořád jsi kriminálníkem.“

Americké ministerstvo financí Financial Crimes Enforcement Network popisuje vrstvení finančních prostředků jako „oddělování nelegálně získaných peněz od kriminálního zdroje tzv. vrstvením prostřednictvím řady finančních transakcí, což ztěžuje dohledání peněz zpět k jejich původnímu zdroji“. Zpráva však neuvádí, zda byl Hunter Biden do jakýchkoli transakcí, které měly zahrnovat „vrstvení“ osobně zapojen.

Hunter mimo jiné pracoval také pro Jianmingova spolupracovníka Patricka Ho, který byl v září 2014 usvědčen u amerického federálního soudu z úplatkářství ve vztahu k ropným obchodům v Čadu a v Ugandě. Porota zjistila, že Ho – zatímco byl zaměstnán v CEFC – uplácel nebo se pokoušel uplatit úředníky ve výši dvou milionů dolarů a v březnu 2019 byl odsouzen ke třem letům vězení.

Biden popřel jakoukoli nezákonnou činnost a tvrdí, že s federálním vyšetřováním v Delaware „plně spolupracuje“.

„A jsem si naprosto jistý, stoprocentně jistý,“ řekl Hunter, „že na konci vyšetřování budu zbaven všech pochybení.“

Přeložila a. | Zdroj: Zero Hedge

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.