Hlava ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov okomentoval situaci kolem skutečné politické krize v Rakousku. Uvedl, že odvolávat se na zásah Ruska je dnešním trendem, a že Moskva vyzývá novináře k objektivnímu hodnocení.

„Co se týče rusky mluvící bosenské studentky, myslím si, že všechno je tady očividné. Rusofobie je nyní v módě, protože můžete získat nějaké pozitivní dividendy od starších bratrů a svést vše na Rusy podle principu „highly likely“, který (pozn. britská premiérka) Teresa Mayová nejednou oznámila,“ uvedl Lavrov.

[wp_ad_camp_2]

 

Ruský ministr také upozornil na to, že „svobodná média na Západě“ aktivně převzala verzi o ruském původu této dívky a později ji označila za rusky mluvící, a pravidelně o tom připomínala. Ale prakticky se o tom přestalo mluvit, když se objevila informace, že studentka pochází z Bosny. V této souvislosti Lavrov vyzval média, aby byla vždy objektivní.

Situaci také okomentovala oficiální mluvčí ruského MZV Maria Zacharovová. Podle ní německá média informace o zásahu Ruska podávala nedvojsmyslně a pak se ukázalo, že jde o inscenaci v rámci informační operace. Diplomatka dodala, že Moskva zahájí vlastní vyšetřování, o jeho závěrech sdělí OBSE.

„Hlavní otázka však zůstává otevřená: kdo tak hrubě zasáhl do vnitřních záležitostí Rakouska, a využil jako nástroj „nezávislý“ německý tisk! Evropo, probuď se!“ napsala Zacharovová na Facebooku.

[wp_ad_camp_2]

 

Týden před volbami do Evropského parlamentu největší německá média zveřejnila příspěvky, v nichž se tvrdilo, že vicekancléř Heinz-Christian Stracheprojednával možnost nákupu mediálních aktiv s cílem ovlivnění voleb s jistou „Ruskou“, která je podle slov Stracheho občankou Lotyšska. Dívka byla médii také označovaná za neteř ruského oligarchy a později za studentku z Bosny a Hercegoviny.

Přitom samotná média, která skandální materiál uveřejnila, poukázala na to, že natočená schůzka byla „nastraženou léčkou“ na politika, který vystupuje spolu se svou Svobodnou stranou Rakouska za zrušení protiruských sankcí a za normalizaci vztahů s Moskvou. Strache, který označil tuto situaci za cílevědomou politickou vraždu, musel podat demisi.

[wp_ad_camp_2]

 

V pondělí kvůli Stracheho skandálu rakouský parlament vyslovil nedůvěru vládě kancléře Sebastiana Kurze. Toto rozhodnutí podpořila Sociálně demokratická strana Rakouska (52 poslanců), Rakouská strana svobody (51 poslanců) a strana JETZT (7 poslanců). Je to první případ od roku 1945, kdy parlament země odvolal kancléře. V úterý rakouský prezident Alexander Van der Bellen jmenoval prozatímní vládu pod vedením vicekancléře a ministra financí Hartwiga Lögera.

zdroj: 9

Podle našich informací šel příkaz k „sestřelení“ rakouské vlády od Führerin Hitler-Merkelové.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.