Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny řekl, že pro Gruzii nebudou existovat žádné sankce.

„Nikdy jsme se nepokoušeli zhoršit naše vztahy s Gruzií. Bylo to gruzínské vedení, které pod Michailem Saakašvilim přerušilo diplomatické vztahy, snažilo se všemi způsoby omezit naši hospodářskou spolupráci, ale pak si ekonomika vybrala svou daň. A ti, kteří v Gruzii vyrábějí zboží, si velmi dobře pamatují, jak blízko byly naše obchodní a investiční vazby. Nyní se tento obchod obnovil. A nemyslím si, že by někdo chtěl zažít nepříjemnosti,“ říká v rozhovoru pro RT Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí a pokračuje.

„Opakuji ještě jednou: to vše kvůli skutečnosti, že naši západní kolegové, především Spojené státy, se snaží všemožně vytrhnout naše sousedy z Ruské federace. Připomeňme, že v roce 2008, když prezident Michail Saakašvili úplně ztratil zábrany, abych tak řekl, a navzdory opakovaným varováním, včetně varování, která provedl Vladimir Putin, se rozhodl použít sílu k vyřešení všech svých otázek v Jižní Osetii a pak v Abcházii. Tam pracovalo několik desítek amerických instruktorů a gruzínské speciální síly a vojáci měli cvičení. A rozkazy, které byly vydány, aby byla obsazena Jižní Osetie, jsou samy o sobě zločinné, tomu všichni rozumí. Zaútočili na své občany, zaútočiil na mírové jednotky, mezi nimiž byli ruští vojáci. Zvláštní vyšetřování nařízené Evropskou unií, tzv. Komise Heidi Tagliaviniové, jasně dospěla k závěru, že tyto vojenské akce zahájil Saakašvili,“ připomíná Sergej Lavrov.

Myslíte si, že by rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina, že nebudou existovat sankce proti Gruzii, by mohlo sloužit jako příklad pro USA?

„To je pro mě těžké posoudit, zda Spojené státy z rozhodnutí prezidenta Putina vyvodí nějaký příklad pro sebe. Protože Spojené státy jsou zvláštní zemí. Mají své vlastní tradice. Tradice, bohužel, jsou, bohužel, bohužel. Protože ve skutečnosti, pokud by Spojené státy začaly uplatňovat politiku rovných a vzájemně respektujících vztahů se všemi svými partnery, ať už jde o Rusko, ať už je to Čína, ať už je to Evropská unie, ať už je to jakákoli jiná země, jsem přesvědčen, že problémy ve světě by byly vyřešeny mnohem efektivněji a spolehlivější.

Vedeme však dialog s Washingtonem, snažíme se vysvětlit naše přístupy k událostem, které se vyvíjejí na mezinárodní scéně. A tak poslední setkání prezidentů Putina a Trumpa v Ósace ukázalo, že prezident Spojených států – obecně se snaží hledat některé obecně přijatelné přístupy. Uvidíme, jak to bude později implementováno na úrovni interpretů,“ dodává Lavrov.

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.