Lékař Jan Pirk (72) je největší česká kapacita na srdce. Zachránil tisícovky životů, má řadu evropských i světových prvenství v unikátních operacích, teď se ale vážně obává o svou kariéru. „O koronaviru už neřeknu ani slovo, už mám strach.“

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc se během pandemie několikrát kriticky vyjádřil ke krokům vlády i panice mezi lidmi. Myslí si, že se musíme jako národ nakazit a není důvod si dál ničit ekonomiku, odteď si ale z obav o kariéru nařídil bobříka mlčení. Dozvěděli jsme se to ve chvíli, kdy jsme se ho zeptali na to, jestli jeho slova o virové a bakteriální zoo v nošené roušce dýdžejka Andrea Pomeje, se kterou se potkal na narozeninách Františka Janečka, interpretovala správně.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zoo v roušce

„Roušku jsem po nějaké době nošení skutečně nechal otestovat v laboratoři a našlo se tam toho opravdu hodně. Ale o covidu už raději nebudu mluvit. Už mám strach. Politici už jsou na mě strašně naštvaní a jsou schopní všeho,“ řekl Jan Pirk. „To není pouhý můj pocit. Pan premiér už přece řekl: ‚Copak nám bude nějaký kardiolog něco radit?‘ Z vedení mi ještě nikdo nehrozil, ale to už by bylo pozdě. Klidně na mě vytáhnou, že jsem někde překročil rychlost nebo něco podobného, a budou mě likvidovat tímto způsobem,“ dodal přednosta Kardiocentra v pražském IKEMu.

Kdyby byl nelítostný kritik vládních opatření proti koronaviru skutečně vyhozen, reálně by to mohlo ohrozit stovky životů. Téměř každý se srdcem vážně nemocný český pacient si nepřeje nic jiného, než aby se mu dostal pod skalpel, jeho jméno ho předchází. Žádný jiný český lékař nemá pověst tak špičkového kardiochirurga, jeho odchod by byl pro české zdravotnictví opravdovou ztrátou. Když se rozhodl raději už dál nevyjadřovat, de facto myslí víc na své nemocné než sám na sebe. Kdyby totiž šlo jen o něj, umlčet se nenechá.

Zdroj: extra.cz

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.