Argentina zbohatla na sójovém boomu. Nicméně v zemědělských oblastech přibývá nemocí a potratů. Pablo Piovano tuto plíživou katastrofu zdokumentoval s fotoaparátem.

V polovině devadesátých let v Argentině začal sójový boom na bázi geneticky modifikovaných semen a glyfosátu, což je zabiják plevelů. V zemědělských oblastech narůstá podvýživa, nemoci a potraty. „Stali jsme se součástí pokusu,“ tvrdí argentinský dokumentarista Pablo Piovano.

Ruce Alfreda Cerána: Jeho nehty jsou spálené. Trpí jaterní cirhózou, kterou nezpůsobil alkohol. Pracoval na sójové plantáži devět let.

Propadlý hrudník Fabiána Tomasi: Z těla mu vyčnívají žebra a kosti, tenké paže visí bezmocné dolů. Tankoval zemědělské letouny s postřiky.

Kůže malého Lucasa Techeira je šupinatá jako u plazů: Jeho rodiče stříkali pesticidy na tabákových polích.

To jsou jen tři z desítek příběhů, které Pablo Piovano zdokumentoval, když cestoval zemědělskými (ve skutečnosti spíše chemickými) oblastmi ve své rodné zemi. „Chtěl jsem ve své práci ukázat následky masivního využívání zemědělských jedů na lidech,“ říká argentinský fotograf.

300 milionů litrů chemikálií

V centrální zóně žije 13 000 lidí, kde se rozprášilo více než 300 milionů litrů chemických látek. Je to jedna z nejvyšších úrovní pesticidů na osobu na celém světě. Jedná se o látky, jako je glyfosát, endosulfát, acetochlor nebo 2,4-D, který byl používán jako Agent Orange během války ve Vietnamu.

Vyrábí ho korporace jako Monsanto, Dow Chemical nebo Syngenta a mají zabíjet plevel a škůdce kvůli zvýšení výnosů. Jenže zabíjejí všechno. „Produkt vyrobený k zabíjení nemůže nikomu přinést nic dobrého,“ říká Piovano.

[wp_ad_camp_2]

Tlak zemědělské lobby

Zda pesticidy, jako je glyfosát, skutečně způsobují rakovinu a další nemoci, není zcela jednoznačné. Vědeckých studií existuje dost, s různými výsledky. (Vyšlo najevo, že ty s pozitivními závěry bývají financovány například Monsantem.) V každém případě přibývá důkazů, že jsou to chemikálie nebezpečné, říká Pablo Piovano.

Tlak zemědělské lobby je obrovský. Korektně se tvrdí, že „glyfosát je méně toxický než opalovací krém na kůži dítěte“. Tak to nedávno to před novináři obhajovala mluvčí zemědělské společnosti Monsanto.
Piovano kroutí hlavou. „Tento diskurz korektních pojmů ve skutečnosti nefunguje. Určitě ne v zemích jako Argentina, kde se na gigantických plochách stříkají monokultury.“

Dělníci bez ochranného oděvu

Působivé černobílé fotografie jsou tichým svědectvím této plíživé katastrofy. Práškovací letadla létala přímo nad venkovskými školami a jediný poryv větru stačil k tomu, aby se chemie roznesla doslova po celé zemi.

Dělníci bez ochranného oděvu nebo kanystry, ze kterých se jedy dostaly přímo do podzemní vody. Fotografie také vyprávějí o chudobě a izolaci mnoha komunit na venkově, kde je nemocnice dost daleko a vzdělání mizivé.

„Ne zdraví, ale zisk je v centru tohoto zemědělského modelu,“ říká Piovano.

[wp_ad_camp_2]

Součást zemědělského pokusu

V polovině 90. let minulého století v Argentině začal sójový boom na bázi geneticky modifikovaných semen a rovněž používání příslušného glyfosátu Roundup, který likviduje plevel. Tehdy si odborný posudek o schválení glyfosátu měla společnost Monsanto napsat prakticky sama. V zemědělských oblastech teď narůstají podvýživa, nemoci a potraty. „Stali jsme se součástí zemědělského pokusu,“ říká fotograf Piovano. A má pravdu.

Minulý týden se poslanci Evropského parlamentu vyslovili proti prodloužení licence kontroverzního glyfosátu o dalších deset let. V rezoluci schválené na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvali, aby se látka používaná na odstraňování plevele postupně omezovala a do konce roku 2022 zcela zakázala. A co na to Evropská komise, která je dlouhodobě ve vleku korporací? Její mluvčí uvedl, že by se licence mohla na místo původně plánovaných deseti let prodloužit jen o pět až sedm let.

tm komentuje: Je to také cílená genocida obyvatel EU

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, přitom Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za „pravděpodobně karcinogenní“. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný. Látka je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto.

Evropská komise před časem navrhla prodloužit licenci glyfosátu o dalších deset let. Europoslanci ale minulý týden schválili většinou 355 hlasů rezoluci, ve které požadují úplný zákaz používání látky do konce roku 2022. Co nejdříve chtějí také zakázat po celé Evropě používání glyfosátu před sklizní.

Problém je ale v tom, že na poslancích Evropského parlamentu vůbec nezáleží. Ti jsou tam jen proto, aby to vypadlo, že má Evropská unie aspoň něco společného s demokracií. Konečné slovo při prodloužení licence, která vyprší v polovině prosince, má totiž nikým nevolená Evropská komise a členské státy EU. Mimochodem, Česká republika v zastoupení ministerstva zemědělství zatím vždy hlasovala pro další neomezené používání. Ostatně náš budoucí premiér, kterého si občané zvolili ve volbách, vlastník Agrofertu, má se společností Monsanto velmi úzké vazby.

Zdroj: https://www.casopis-sifra.cz/video-lide-jako-soucast-pokusu-kvuli-jedovatemu-glyfosatu-pribyva-v-zemedelskych-oblastech-argentiny-tezkych-nemoci-a-potratu-prsty-bez-nehtu-supinata-kuze-jako-u-plazu-rakovina-cirhoza-jater/?fbclid=IwAR3iS4e0rtOr-0mDGJap_YFgxjCVcCUJt5v4otLkaXHEYv3DBuYgv5fqEmg

[wp_ad_camp_2]