Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Stejně jako v Jižní Africe, mají být nyní bílí farmáři vyvlastněni i v Namibii
Rasismus proti osadníkům evropského původu: To, co v Zimbabwe a v Jižní Africe pod dohledem mezinárodního společenství bezvadně fungovalo, se má nyní konat i v Namibii: vyvlastnění bílých farmářů bez jakékoli náhrady.
Obrázky z Jižní Afriky připomínají genocidu. Týden za týdnem jsou farmáři v Jižní Africe přepadáni černými, brutálně týráni a bestiálně vražděni (uvedl jourwatch). Rasismus je 24 let po údajném konci apartheidu v kdysi prosperující Jižní Africe v plném rozkvětu. Toto násilí je neseno a očividně legitimizováno pomocí takzvané pozemkové reformy. Jihoafrický prezident Cyril Ramphosa (ANC) ohlásil počátkem srpna změnu zákona za účelem urychlení beznáhradového vyvlastnění bílých farmářů. (zpráva z jourwatch).
Již před Jižní Afrikou, stále více zabředající do chaosu, Zimbabwe za vlády tehdejšího prezidenta Roberta Mugabeho vyvlastnilo a vyhnalo 4.000 svých a 4.500 bílých farmářů. Půda byla zestátněna a přenechána černým malorolníkům. Od tohoto vyvlastnění v roce 2000 leží v jihoafrické zemi další části dříve úspěšně obhospodařované půdy ladem. Země se topí v chaosu. 90 procent občanů je nezaměstnaných, země již není schopná splácet dluhy ve výši 16 mililard dolarů. Meznárodní měnový fond uvádí Zimbabwe jako jednu ze šesti afrických zemí ve finanční krizi.
[wp_ad_camp_2]
Po Jižní Africe a Zimbabwe to vypadá, že nyní i politické vedení Namibie našlo zalíbení ve vyvlastnění bílých farmářů bez odškodnění. Vzhledem k tomu, že chybí jakákoli mezinárodní kritika jak v případě Zimbabwe, tak také proti vysoce oslavované Jižní Africe přezdívané „duhový národ“, oznámil nyní namibijský prezident Hage Geingob, že chce vyhnat bílé farmáře. Jak uvedla Deutsche Welle, mají být bílí farmáři ze zákona přinuceni k tomu, aby nabídli vládě svoji půdu ke koupi. Vyvlastněná země má být potom předána černým farmářům.
Osídlení černými farmáři na vyvlastněné zemědělské půdě – jak v Jižní Africe nebo v Zimbabwe již prokázali – zdaleka nestačí k úspěšnému hospodaření. K tomu jsou nezbytné znalosti, zkušenost, odvaha, píle a také trocha štěstí. Nicméně mnozí z černých novofarmářů svoji „vyhranou zemi“ považují spíše za symbol statusu. Podnikavost byste zde hledali marně, uvedl Portal Namibiana. S přerozdělením zemědělské půdy Zimbabwe prodělá, tak zní proroctví. S přerozdělením půdy se scvrkne agrární produkce, pracovní místa, investice a daňové příjmy.
Pro tadesco přeložila Andrea.
zdroj: 9
Kde jsou neziskovky a mezinárodní organizace, které tak brojí proti rasismu?! Teď jsou nějak ticho. Nebo snad používají dvojí metr? Bílí lidé můžou být rasisti, ale černoši rasisti být nemůžou?