Bieloruský prezident Alexander Lukašhenko zdôrazňuje solidaritu s Ruskom. A oznámil aj dodávku zbraní. Medzi nimi sú desiatky stíhačiek, vrtuľníkov a systémov protivzdušnej obrany.

Bieloruský prezident očakáva veľkú zásielku zbraní z Ruska. Pri stredajšom vyhlásení zdôraznil solidaritu s Moskvou a uviedol, že ozbrojené sily jeho krajiny sú zamerané na Západ. „Ak sa, nedajbože, začne vojna, bieloruská armáda bude bojovať ako prvá a západná skupina ruských síl sa rýchlo pripojí, aby vytvorila spoločnú obranu,“ povedal Lukaschenko.

Prezident, ktorý bol pred rokom vyhlásený za kontroverzného víťaza volieb, čelí izolácii a sankciám zo Západu za potláčanie opozičného hnutia. Podporuje ho aj Rusko, ktoré plánuje na budúci týždeň usporiadať veľké spoločné manévre so svojimi jednotkami a poskytlo mu práve miliardovú pôžičku.

Oba susedné štáty majú dohodu o únii, ktorá upravuje úzke politické, hospodárske a vojenské vzťahy. Pred protestným hnutím proti nemu Lukaschenko často obviňoval Moskvu, že sa snaží vyvíjať nátlak na Bielorusko, aby sa vzdalo svojej nezávislosti.

Teraz vyhlásil, že o strate suverenity nemôže byť ani reči.

Preložila zuzka | Zdroj: https://www.welt.de/politik/ausland/article233527474/Belarus-Lukaschenko-erwartet-russische-Waffenlieferung-und-redet-von-Krieg.html

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.